fbpx

Kwas hialuronowy w ciąży – czy można go bezpiecznie stosować? Sprawdź

kwas hialuronowy w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Lista ciążowych przeciwwskazań jest jednak bardzo długa. Czy znajduje się na niej kwas hialuronowy, substancja słynąca ze swoich nawilżających właściwości? Czy można stosować kwas hialuronowy w ciąży? Eksperci z Kliniki Projekt Skóra odpowiadają.

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalny składnik ludzkiej skóry, odpowiadający za jej nawilżenie. Właściwości kwasu hialuronowego sprawiają, że znalazł on powszechne zastosowanie w pielęgnacji skóry – w sprzedaży dostępne są rozmaite kosmetyki z jego dodatkiem. Z kolei w medycynie estetycznej kwas hialuronowy wykorzystywany jest w zabiegach iniekcyjnych, między innymi do wypełniania zmarszczek, korekty ust czy nosa oraz poprawy owalu twarzy

Kosmetyki z kwasem hialuronowym i zabiegi z jego wykorzystaniem stanowią skuteczny sposób na poprawę nawilżenia skóry, która wraz z wiekiem podatna jest na wysuszenie i wiotczenie. Problemy skórne często towarzyszą również kobietom w ciąży. Substancja dostarczana skórze nadaje jej młodzieńczy, świeży wygląd

Czy można stosować kwas hialuronowy w ciąży?

To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Obecnie brak jest badań, które w jednoznaczny sposób potwierdziłyby bezpieczeństwo (lub jego brak) stosowania kwasu hialuronowego w ciąży. Wszystko zależy od tego, w jakiej postaci kwas hialuronowy miałby być wykorzystany przez przyszłą mamę – kosmetyków czy też iniekcji. 

Zabiegi z kwasem hialuronowym – dlaczego nie są wskazane w ciąży?

Ciąża, ale również okres karmienia piersią, stanowi jedno z kluczowych przeciwwskazań do skorzystania z zabiegów kwasem hialuronowym. W okresie ciąży układ hormonalny i immunologiczny kobiety ulega ogromnym zmianom. Z tego powodu nie można przewidzieć, jak organizm przyszłej mamy zareaguje na kwas hialuronowy. W przypadku tej substancji, cenionej za właściwości nawilżające, bardzo ważne jest więc zachowanie zdrowego rozsądku. Jest on kluczowy zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, gdy kształtują się wszystkie narządy wewnętrzne dziecka.

Należy również pamiętać, że stężenie kwasu hialuronowego w zabiegach estetycznych jest wyższe od tego w kosmetykach. Możliwym skutkiem ubocznym zabiegów estetycznych są podrażnienia skóry. 

Zabiegi na bazie kwasu hialuronowego (np. powiększanie ust czy redukcję zmarszczek) warto więc wykonać po porodzie i po okresie karmienia piersią

Kwas hialuronowy w kosmetykach w ciąży – czy jest bezpieczny?

Kwas hialuronowy występuje nie tylko jako preparat zabiegów medycyny estetycznej – znaleźć go można również w wielu kosmetykach. Ich stosowanie jest dozwolone w okresie ciąży, chociaż przyszłym mamom zaleca się wybieranie naturalnych środków z niewielkim dodatkiem kwasu hialuronowego. Warto, aby kosmetyki posiadały certyfikat Instytutu Matki i Dziecka. Oprócz popularnych kremów z kwasem hialuronowym, w sprzedaży dostępne są również zawierające go sera, maseczki w płachcie czy balsamy do ust.

Kwas hialuronowy w kosmetykach w ciąży:

  • intensywnie nawilża przesuszoną skórę,
  • wykazuje kojące działanie,
  • wzmacnia barierę ochronną skóry,
  • zmniejsza ryzyko powstawania przebarwień,
  • łagodzi podrażnienia.

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania kosmetyków z kwasem hialuronowym w ciąży jest uczulenie na niego, które zdarza się jednak rzadko. Wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania kosmetyków z kwasem hialuronowym w ciąży warto skonsultować z lekarzem

Zabiegi na bazie kwasu hialuronowego dla mam

Kwas hialuronowy znajduje powszechne zastosowanie w medycynie estetycznej. Z jego właściwości mogą skorzystać również kobiety po ciąży i zakończonym okresie karmienia piersią. W Klinice Projekt Skóra wykonujemy rozmaite zabiegi z kwasem hialuronowym – korektę nosa, powiększanie ust, wypełnianie zmarszczek, modelowanie twarzy i inne.

4/5 - (6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk