fbpx

Niesamowity kwas hialuronowy. Dlaczego jest taki ważny dla naszej skóry?

dziewczyna

Każda współczesna kobieta z pewnością wielokrotnie miała okazję zetknąć się z kwasem hialuronowym. Ten niezwykle popularny składnik znalazł zastosowanie w kremach przeciwzmarszczkowych, jest również szeroko stosowany w medycynie estetycznej. Na rynku kosmetycznym wciąż pojawiają się nowe produkty oraz technologie, a jednak to właśnie kwas hialuronowy niezmiennie wzbudza duże zainteresowanie i jest uważany za wysoce skuteczny. Przyjrzyjmy się bliżej temu niezwykłemu składnikowi.

Występowanie i rola kwasu hialuronowego w organizmie

Kwas hialuronowy to naturalny komponent naszego organizmu. Występuje między innymi w tkance łącznej, mazi stawowej, ciele szklistym oka, mózgu, a także oczywiście w skórze. Jego głównym zadaniem jest wiązanie wody w organizmie, w czym jest wręcz niezastąpiony. Potrafi wiązać wodę, której ilość nawet tysiąc razy przekracza jego własną masę! Ponadto, składnik ten utrzymuje w dobrej kondycji włókna kolagenowe, co również wpływa na poprawę wyglądu skóry. Niestety, poziom kwasu hialuronowego nie jest stały – wraz z wiekiem stopniowo go ubywa, czego efektem jest utrata jędrności i elastyczności skóry. Jest to szczególnie widoczne po 45 roku życia. Warto wiedzieć, że niektóre czynniki, np. promieniowanie UV, wpływają na przyspieszenie tego procesu, a co za tym idzie, większy spadek ilości kwasu hialuronowego w organizmie.

Istnieje kilka metod na uzupełnienie ilości tej cennej substancji. Najczęściej stosowanym i prostym w użyciu środkiem są kremy nawilżające. Ich działanie jest jednak krótkotrwałe i tylko powierzchowne. Innym sposobem jest przyjmowanie preparatów z kwasem hialuronowym. Jeśli zależy nam natomiast na spektakularnej poprawie wyglądu skóry, najlepszym rozwiązaniem są zabiegi medycyny estetycznej. Ich zaletą jest nie tylko efektywne działanie, ale również niska inwazyjność i bezpieczeństwo. Dawniej składnik ten pozyskiwany był z tkanek zwierzęcych, np. z grzebieni kogucich bądź ze skóry rekina. Efektem były często występujące reakcje alergiczne. Współcześnie, kwas hialuronowy uzyskuje się poprzez fermentację mikrobiologiczną określonych szczepów bakterii. Tak pozyskana substancja jest bezpieczna i znacznie lepiej tolerowana przez organizm ludzki. Pozyskiwany biotechnologicznie kwas hialuronowy nie powoduje uczuleń, dlatego jest wskazany również dla osób z wrażliwą skórą.

Kwas hialuronowy – nietypowe zastosowania

Niezwykłe właściwości kwasu hialuronowego sprawiły, że znalazł on zastosowanie nie tylko jako składnik licznych kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Można go często znaleźć między innymi w niektórych płynach do soczewek, kroplach do oczu, kosmetykach do włosów, a także w środkach stosowanych podczas leczenia chorób stawowych oraz kostnych.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk