fbpx

Czym jest psychodermatologia?

zdrowa skóra

Czy problemy na tle emocjonalnym oraz psychicznym mogą być bezpośrednią przyczyną chorób skórnych? Już dawno dowiedziono, że takie czynniki jak stres, przemęczenie, a nawet gorszy nastrój mają niebagatelny wpływ na wygląd skóry! W konsekwencji, mogą prowadzić do wielu chorób dermatologicznych takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, a także wiele innych. Nierzadko zdarza się również odwrotna sytuacja. Choroby skórne mogą być przyczyną pogorszonego nastroju, depresji oraz izolowania się od społeczeństwa. Tymi powiązaniami zajmuje się psychodermatologia – stosunkowo nowa dziedziną medycyny.

Układ nerwowy a skóra

Wpływ układu nerwowego na kondycję skóry był przez lata bagatelizowany. Obecnie specjaliści z dziedziny dermatologii doskonale zdają sobie sprawę z tego, że na skórze odbijają się nasze emocje – stres, zmartwienia, gorszy nastrój. Zauważono, że nasilające się objawy chorób dermatologicznych często powiązane są z mocno stresującymi sytuacjami lub nadmiernym przemęczeniem. Bywa również, że takie schorzenia jak łuszczyca czy AZS są powodem obniżenia poczucia własnej wartości, a nawet izolowania się od społeczeństwa. Dlatego podczas konsultacji ze swoimi pacjentami, psychodermatolodzy przeprowadzają z nimi wywiad na temat nastawienia psychicznego oraz przeżywanych emocji.

Skóra stanowi barierę ochronną naszego ciała, ale nie jest to jedyna jej rola. Jest ona jak lustro, które odzwierciedla nasze zdrowie, kondycję oraz stan psychiczny. Kompleksowe dbanie o skórę nie powinno się więc ograniczać tylko do kosmetyków czy zabiegów kosmetycznych. Powinno również obejmować troskę o swoje zdrowie psychiczne oraz dobre samopoczucie!

Psychodermatozy – rodzaje

Schorzenia, w których problemy skórne są ściśle powiązane ze stanem psychicznym pacjenta, nazywane są psychodermatozami. Dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: zaburzenia psychofizjologiczne, zaburzenia psychiczne spowodowane chorobami skóry, a także zaburzenia psychiczne objawiające się zmianami na skórze. W przypadku każdej psychodermatozy, kluczowe jest holistyczne podejście do pacjenta, wysłuchanie jego problemów, uczuć oraz potrzeb, jak również zadbanie o poprawę jego nastroju. W klinice Projekt Skóra możesz liczyć na profesjonalne i kompleksowe wsparcie w zakresie psychodermatologii. Korzystając z naszej specjalistycznej pomocy zadbasz nie tylko o swoją skórę, ale również o kondycję psychiczną. Kompleksowe wsparcie to klucz do zachowania pięknego i zdrowego wyglądu!

5/5 - (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk