fbpx

Znamiona na skórze. Kiedy należy udać się do specjalisty?

Skinbooster

Pojawiające się na skórze znamiona mogą budzić niepokój i mnóstwo wątpliwości. Chociaż bywają zupełnie nieszkodliwe, niektóre z nich mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do nowotworów. Aby się przed tym uchronić konieczna jest nie tylko samodzielna obserwacja zachodzących zmian, ale również regularna kontrola znamion u specjalisty.

  • Które znamiona powinny wzbudzić niepokój?

Nie wszystkie zmiany na skórze są niebezpieczne. Istnieje kilka czynników, na które należy szczególnie zwrócić uwagę podczas samodzielnej, domowej kontroli- wielkość oraz barwy znamiona, nierówne brzegi oraz asymetryczny kształt. Niepokój powinna również wzbudzić widoczna ewolucja zmian skórnych. Zmieniający się kształt lub barwa znamiona są już wyraźnym wskazaniem, aby udać się na badanie diagnostyczne.
Samokontrola jest pomocna przy wykrywaniu wszelkich zmian na skórze. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet wnikliwa obserwacja nie może zastąpić kontroli u dermatologa. Zdarzyć się może sytuacja, kiedy niewinnie wyglądające odbarwienia znamionują początki czerniaka. Wcześnie wykryte zmiany łatwiej jest usunąć i całkowicie wyleczyć.

  • Kiedy najlepiej wykonać badanie?

W społeczeństwie bardzo silnie funkcjonuje mit, że czerniak skóry zwykle rozwija się w okresie letnim, a badanie najlepiej wykonać np. po urlopie lub intensywnym opalaniu. W rzeczywistości nowotwory skórne nie mają charakteru sezonowego. Ich stopniowy rozwój może trwać nawet latami. Prawdą jest natomiast, że silne promieniowanie słoneczne może prowadzić do rozwoju choroby. Unikanie nadmiernego opalania zmniejsza ryzyko wystąpienia chorobowych zmian na skórze, jednak nie zapewnia całkowitej przed nimi ochrony. Na rozwój czerniaka wpływ może mieć wiele czynników, choroba może mieć również podłoże genetyczne. Kiedy więc należy udać się na badanie? Kontrolować znamiona warto co najmniej raz w roku, a pora roku nie ma właściwie większego znaczenia.

  • Na czym polega diagnostyka znamion na skórze?

Badanie diagnostyczne wykonywane jest za pomocą dermoskopu. Urządzenie to pozwala na obejrzenie znamiona w dużym powiększeniu. Dzięki temu nawet najdrobniejsze zmiany są doskonale widoczne. W naszej klinice dysponujemy najnowszej generacji wideodermoskopem, który umożliwia stworzenie mapy znamion w krótkim czasie, bo w ciągu zaledwie 3 minut.  

Warto pamiętać że wszelkie raptowne zmiany na skórze, a w szczególności odbarwienie lub gwałtowne poszerzenie się znamienia, powinny być poddawane okresowej kontroli.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk