kurzajki

usuwanie kurzajek na stopach i dłoniach

Kurzajki, czyli brodawki wirusowe, są objawem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego.Chociaż nie wywołują bólu, mogą stanowić kłopotliwy defekt, tym bardziej, że są zaraźliwe.

Zauważasz na skórze dłoni lub stopy dziwne zgrubienie? Zastanawiasz się, czy to kurzajka? Przyjdź na wizytę dermatologiczną do Kliniki Projekt Skóra w Warszawie. Lekarz oceni charakter zmiany i zaproponuje najlepszą metodę leczenia.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę
peelingi

Czas trwania

15 – 30 min

peelingi

Ilość powtórzeń

1 – 8

peelingi

Cena

200 – 500 PLN*

*Aktualne ceny znajdują się w Cenniku. Opublikowana cena nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w problemie kurzajek.

usuwanie kurzajek na stopach
usuwanie kurzajek na dłoniach
usuwanie kurzajek na stopach
usuwanie kurzajek na dłoniach

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA i usuwania kurzajek

konsultacja dermatologiczna zmiana na prąciu

Konsultacja dermatologiczna

kriochirurgia warszawa

Kriochirurgia

łyżeczkowanie dermatologia warszawa

Łyżeczkowanie

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Czym są kurzajki?

Kurzajki powstają w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV - Human Papilloma Virus). To bardzo powszechny patogen przenoszony na drodze bezpośredniego kontaktu, głównie seksualnego, chociaż nie tylko. Łatwość zarażenia sprawia, że z HPV może zetknąć się każdy z nas, zwłaszcza w takich miejscach publicznych, jak baseny, sauny sale gimnastyczne i siłownie.

Wirus przenosi się na materiale biologicznym. Źródłem zakażenia mogą być więc rzeczy osobiste, jak ręczniki, klapki, bielizna oraz przedmioty powszechnego użytku - poręcze, klamki, a także wilgotne powierzchnie szatni czy natrysków.

HPV wnika do organizmu poprzez mikrouszkodzenia w naskórku. Namnaża się w komórkach nabłonka, powodując pogrubienie i rogowacenie skóry. Czas rozwoju infekcji zależy od wielu indywidualnych czynników, jednak od momentu zakażenia do pojawienia się kurzajki na stopie czy dłoni mija kilka tygodni.

Jakie są rodzaje brodawek wirusowych?

Istnieje ponad 100 serotypów wirusa brodawczaka ludzkiego, wśród których są szczepy zarówno wysoko- jak i niskoonkogenne. Patogen wywołujący kurzajki to najczęściej HPV typu 1 i 2. Niesie niskie ryzyko rozwoju raka, ponieważ jednak jest wysoce zakaźny, wymaga właściwego leczenia.

Rodzaje kurzajek
Kurzajki na dłoniach to głównie tzw. brodawki zwykłe - drobne grudki w kolorze cielistym, popielatym lub żółtobrązowym o nierównej, chropowatej powierzchni. Mogą występować pojedynczo lub w skupiskach.
Kurzajki na stopach to najczęściej brodawki podeszwowe występujące w postaci mozaikowej (powierzchniowej, rozlanej) lub myrmecia (głębokiej, krwotocznej).
Kurzajki na twarzy zwykle rozpoznaje się jako brodawki płaskie. Nazywa się je brodawkami młodocianych, ponieważ występują przede wszystkim u dzieci i nastolatków. Kurzajki płaskie mają gładką powierzchnię i są w kolorze skóry. Często układają się w linii zadrapania.
Brodawki wirusowe na narządach płciowych to kłykciny kończyste - miękkie, kalafiorowate narośla o różowym lub szarym zabarwieniu.

Czy kurzajki trzeba leczyć?

Tak! Kurzajki wprawdzie znikają samoistnie w przeciągu 2-3 lat, ale ponieważ są wysoce zaraźliwe, wymagają odpowiedniego leczenia. Usuwanie brodawek wirusowych to zatem konieczność, tym bardziej, że tego typu zmiany mogą się rozprzestrzeniać, nawet na inne obszary ciała. Ponadto kurzajki na palcach stóp często wywołują dyskomfort podczas chodzenia, a po pewnym czasie także ból. Są bardzo uciążliwe, a w dodatku nie wyglądają dobrze. Należy je leczyć zarówno z przyczyn estetycznych, jak i zdrowotnych.

Jak usunąć kurzajki?

Leczeniem kurzajek zajmuje się dermatolog-wenerolog. Lekarz po rozpoznaniu problemu dobiera najlepsze rozwiązanie terapeutyczne. Wśród niefarmakologicznych sposobów leczenia kurzajek stosuje się przede wszystkim kriochirurgię i łyżeczkowanie.

Kriochirurgia, czyli zamrażanie kurzajek
Kriochirurgia to mało inwazyjny zabieg, który polega na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek poprzez ich zamrożenie. Stosuje się do tego ciekły azot lub podtlenek azotu o temperaturze > - 80℃. Pod wpływem czynników mrożących woda w chorej tkance zmienia się w kryształki lodu, która powoduje jej niszczenie. Dla uzyskania pełnego efektu terapeutycznego zabieg należy powtórzyć kilka razy.
Krioterapia jest skuteczna i bezpieczna. Przebiega w sposób komfortowy dla pacjenta i nie wymaga stosowania znieczulenia. Podczas wymrażania kurzajek może pojawić się chwilowe uczucie pieczenia, ale zabieg jest na ogół dobrze tolerowany nawet przez dzieci. Skóra w miejscu leczenia szybko się regeneruje. A ponieważ mrożenie wywołuje efekt miejscowej immunostymulacji, zabieg zmniejsza ryzyko nawrotu kurzajek.

Łyżeczkowanie, czyli mechaniczne usuwanie kurzajek
Łyżeczkowanie kurzajek polega na ich mechanicznym usunięciu przy pomocy sterylnego narzędzia chirurgicznego (tzw. łyżeczki). To prosty i mało inwazyjny zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Może stanowić samodzielną terapię lub być uzupełnieniem krioterapii. Chirurgiczne usunięcie zmienionej chorobowo tkanki przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne. Już jeden zabieg pozwala pozbyć się kurzajek.

Ile trwa leczenie kurzajek?

To, ile trwa leczenie kurzajek, zależy od wielu indywidualnych czynników - charakteru, rozmiaru i lokalizacji brodawki wirusowej, sprawności układu immunologicznego, a także metody leczenia i stosowania się do zaleceń pozabiegowych. W przypadku kurzajek płaskich wystarczający może okazać się jeden zabieg łyżeczkowania. Przy bardziej rozlanych zmianach, jakimi są brodawki mozaikowe, zwykle korzysta się z terapii łączonych, a zabiegi trzeba powtarzać w określonych odstępach czasu. Przeważnie do pierwszej wizyty u dermatologa do całkowitego pozbycia się kurzajek i wyleczenia skóry mija kilka tygodni.

Jak zapobiegać nawrotowi kurzajek?

Leczenie kurzajek nie chroni w 100% przed ich nawrotem. Dlatego po zakończeniu terapii należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Skłonność do powstawania brodawek wirusowych ma związek z osłabieniem układu immunologicznego. Dbanie o dobrą odporność może okazać się najskuteczniejszą ochroną przeciw zmianom HPV-zależnym.

Ponadto bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, zwłaszcza w przestrzeniach publicznych. Osoby, u których wystąpiły kurzajki na stopach, powinny zrezygnować z chodzenia boso. W każdym przypadku warto też rozważyć przyjęcie szczepienia przeciw HPV, które mają szczególne znaczenie u dzieci.

Czy domowe sposoby na kurzajki działają?

Leczenie brodawek wirusowych zawsze powinno odbywać się pod okiem dermatologa. Chociaż istnieje wiele domowych sposobów na kurzajki, nie ma dowodów naukowych potwierdzających ich skuteczność, dlatego nie są polecane przez specjalistów. Praktyki, takie jak ścieranie kurzajek pumeksem, mogą doprowadzić do rozsiania zmian chorobowych. Ponadto niosą ryzyko uszkodzenia skóry.

Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się kurzajki, umów się na wizytę dermatologiczną do Kliniki Projekt Skóra. Pamiętaj, że to, co przypomina brodawkę wirusową może być zupełnie inną zmianą, którą może rozpoznać tylko doświadczony lekarz. Im szybciej zgłosisz się z tym do lekarza, tym lepiej! Wczesna diagnostyka i leczenie pozwalają nie tylko skutecznie wyleczyć skórę, lecz również uniknąć uciążliwych skutków ubocznych.

Rozpocznij
leczenie i pozbądź się kurzajek

W Klinice Projekt Skóra każdy może poczuć się wyjątkowo. Nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści, którzy łączą wiedzę medyczną z nowoczesnymi technologiami i indywidualnym podejściem do pacjenta. To nasz sposób, aby podkreślić naturalne piękno Twojej skóry!

usuwanie kurzajek warszawa
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl