prosaki

skuteczne usuwanie prosaków na twarzy i z miejsc intymnych

Prosaki na twarzy i narządach płciowych to problem kosmetyczny, któremu da się łatwo zaradzić. Wystarczy skorzystać z doświadczenia profesjonalistów, by zapomnieć o białych krostkach uporczywie wychodzących spod warstwy makijażu i wywołujących zawstydzenie w sytuacji intymnej.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w problemie występowania prosaków na twarzy i w miejsach imtymnych






Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA prosaków

konsultacja dermatologiczna zmiana na prąciu

Konsultacja dermatologiczna

Prosaki – czym są i jak powstają?

Prosaki to naskórkowe cysty, które – biorąc pod uwagę wygląd – można opisać jako małe białe krostki o średnicy od kilku do kilkunastu milimetrów, przypominające kaszę mannę. Mają skłonność do wykwitania w skupiskach, nie są jednak zmianami zakaźnymi i raczej nie rozsiewają się poza obszar, w którym pierwotnie wystąpiły. Zdarza się natomiast, że nawracają w tym samym miejscu, jeśli nie zostały odpowiednio usunięte.

Powstawanie prosaków to mechanizm o nie do końca znanych przyczynach. Wiadomo jedynie, że tworzeniu się tych białych grudek na skórze sprzyjają zaburzenia hormonalne i immunologiczne, jak również skłonności genetyczne. Nie bez wpływu na pojawianie się prosaków pozostaje też niewłaściwa higiena i pielęgnacja skóry (niedokładny demakijaż, zapychanie porów tłustymi kremami i podkładami).

Bezpośrednim czynnikiem odpowiedzialnym za występowanie prosaków na skórze jest akumulacja masy rogowej naskórka w ujściach mieszków włosowych. Dochodzi do zatkania ujścia gruczołów łojowych, w których gromadzi się łój (sebum). Cysty wypełnione masą rogowo-łojowa uwięzioną pod warstwą naskórka to właśnie prosaki.

Prosaki a kaszaki – na czym polega różnica?

Prosaki na pierwszy rzut oka można pomylić z kaszakami. Jedne i drugie są jednak zmianami o odmiennym charakterze, łatwymi do rozróżnienia przez dermatologa na podstawie rutynowego badania. Kaszaki mają większy rozmiar i inny kolor niż prosaki (cielisty). Charakteryzują się również bardziej miękką strukturą, która sprawia, że ich zawartość można przesuwać palcem wewnątrz cysty. Co więcej, w przypadku kaszaków niekiedy dochodzi do samoistnego pęknięcia, które nie zdarza się, gdy mamy do czynienia z prosakami.

Prosaki na twarzy – gdzie występują najczęściej?

Najczęstszym obszarem występowania prosaków jest twarz. Prosaki pod oczami i na powiekach – ze względu na fakt, że te miejsca pokrywa wyjątkowo cienka skóra – widać bardzo wyraźnie. Nieco mniej widoczne, ale wciąż nietrudne do dostrzeżenia, nawet pod warstwą makijażu, bywają prosaki na ustach i na nosie. Rejon strefy T, gdzie skóra przetłuszcza się najszybciej, sprzyja powstawaniu takich zmian. Dlatego często można spotkać się z prosakami również na brodzie i na czole. Rzadziej dochodzi do powstawania prosaków na szyi, na policzkach i w okolicach uszu.

Prosaki w miejscach intymnych – czy są groźne?

Zdarza się, że prosaki wykwitają w okolicach intymnych. U mężczyzn problem mogą stanowić prosaki na penisie, jądrach i mosznie, zaś u kobiet – prosaki na wargach sromowych. Często wzbudzają one niepokój, ponieważ są brane za oznakę choroby wenerycznej. Warto jednak podkreślić, że prosaki – czy to na twarzy, czy w miejscach intymnych – nie stwarzają żadnego zagrożenia dla zdrowia. Nie bolą ani nie wywołują żadnych dodatkowych objawów, nie przeradzają się w poważniejsze problemy ze skórą (jeśli nie podejmuje się niewłaściwych prób ich usuwania). Takie zmiany mogą jednak zaburzać poczucie estetyki i negatywnie wpływać na samopoczucie osoby, która zauważyła u siebie niepożądane, trudne do ukrycia wypryski.

Prosaki u niemowląt – skąd się biorą?

Obecność prosaków na twarzy często można zaobserwować u noworodków, co wynika z niedojrzałości gruczołów łojowych maluchów, które dopiero pojawiły się na świecie. Według lekarzy takie zmiany skórne ma nawet 40% noworodków. Prosaków u dzieci – podobnie zresztą jak u osób dorosłych – nie należy wyciskać, nakłuwać czy rozdrapywać, by nie doprowadzić do zakażenia i powstania blizn. Jedyne, co można zrobić, to przemywać krostki przegotowaną wodą – czystą lub z dodatkiem delikatnych kosmetyków (bez konserwantów i substancji zapachowych w składzie) przeznaczonych do stosowania od 1. dnia życia. Nie warto przesadzać z używaniem kremów, by jeszcze bardziej nie zapychać porów.

Czy same znikną?

U niemowląt prosaki powinny zniknąć samoczynnie w przeciągu 2–3 tygodni, odkąd pojawiły się na skórze – gdy gruczoły łojowe w pełni się rozwiną i zaczną prawidłowo funkcjonować. Dopiero kiedy utrzymują się dłużej, warto zaplanować wizytę u dermatologa.

Nie należy natomiast liczyć na to, że prosaki wchłoną się lub same pękną u osoby dorosłej. Dojrzała skóra potrzebuje pomocy w postaci ingerencji specjalisty.

Jak usunąć prosaki?

Żeby raz na zawsze pozbyć się prosaków, trzeba zlikwidować cysty wraz z ich zawartością, nie zaś samą masę rogowo-łojową, która znajduje się wewnątrz. W przeciwnym razie może dojść do ponownego zapchania się ujścia gruczołów łojowych i wypełnienia pozostawionej na skórze torbieli. Dlatego usuwanie manualne (przez nakłucie) nierzadko okazuje się rozwiązaniem na krótką metę. Sprawdza się raczej przy pojedynczych cystach aniżeli rozsianych zmianach. Takiego usuwania prosaków nie należy próbować w warunkach domowych, gdyż stwarza ono ryzyko nadkażenia. Narzędzia użyte do zabiegu mechanicznego oczyszczania muszą być sterylne, a nakłucia wykonywane w skórze niezbyt głębokie.

Podjęcie próby jakiegokolwiek leczenia prosaków powinno zostać poprzedzone konsultacją dermatologiczną, w ramach której dobiera się odpowiednią metodę – bezpieczną i nieobarczoną ryzykiem powikłań. Istnieje co najmniej kilka możliwości. Oprócz usuwania manualnego wykorzystuje się m.in. peeling chemiczny, mikrodermabrazję, elektrokoagulację oraz laserowe usuwanie prosaków.

Mikrodermabrazja oraz peeling chemiczny z zastosowaniem kwasów najlepiej działają przy bardzo drobnych i mocno zagęszczonych zmianach. Polegają na złuszczaniu i mechanicznym ścieraniu powierzchniowej warstwy naskórka. Prowadzą do oczyszczenia i wygładzenia skóry oraz odblokowania zatkanych porów.

Elektrokoagulacja jest zabiegiem wykorzystującym działanie prądu elektrycznego. Prąd przepływający przez sterylną sondę dociera do cysty i powoduje denaturację białka. Zmiana skórna wysycha, tworząc ledwie widoczny strup. Następnie strup odpada i po prosakach nie pozostaje żaden ślad. Procedura jest ultraszybka (dotknięcie sondą trwa sekundę) i niemal bezbolesna.

Z kolei w laserowym usuwaniu prosaków zamiast prądu stosuje się wiązkę światła lasera frakcyjnego, która błyskawicznie i precyzyjnie wypala cysty, nie uszkadzając otaczającej ich skóry. W miejscu niechcianych zmian powstają nowe włókna kolagenowe.

Usuwanie prosaków
w Warszawie

Klinika Projekt Skóra oferuje skuteczne i niemal bezbolesne metody usuwania prosaków. Nasi specjaliści dysponują najwyższej jakości sprzętem. Dzięki niemu nieestetycznych zmian można pozbyć się szybko, a przy tym całkowicie bezpiecznie. Chcesz pożegnać prosaki i zyskać gładką, nieskazitelną cerę? Jeszcze dziś zarejestruj się na konsultację dermatologiczną!

prosaki warszawa
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl