fbpx

Botoks kurze łapki — działanie, przeciwwskazania, zabieg

Botoks kurze łapki

Kurze łapki, czyli charakterystyczne zmarszczki wokół oczu, powstają w wyniku naturalnych ruchów mimicznych twarzy. Ich głębokość i widoczność zależy od indywidualnych cech skóry, siły mięśni twarzy i mimiki pacjenta. Medycyna estetyczna zapewnia szeroki wachlarz metod pozwalających zredukować kurze łapki i przywrócić skórze młodzieńczy wygląd. Jedną z najbardziej popularnych i skutecznych metod jest zabieg z wykorzystaniem botoksu. Jak działa toksyna botulinowa na kurze łapki? Kto może skorzystać z zabiegu i jakie są przeciwwskazania?

Czym są kurze łapki?

Kurze łapki to potoczna nazwa zmarszczek mimicznych, które pojawiają się wokół oczu. Ich cechą charakterystyczną jest promieniste ułożenie, przypominające ślady kurzych stóp.

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, dlatego zmarszczki wokół oczu mogą pojawić się stosunkowo wcześnie, nawet ok. 25. roku życia. Za ich powstawanie odpowiada intensywna praca mięśni mimicznych (w tej okolicy szczególnie aktywnych podczas śmiechu), oraz jako efekt naturalnego procesu starzenia skóry (obniżenia poziomu kwasu hialuronowego, kolagenu, elastyny) i narażania jej na długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych (tzw. fotostarzenie).

Początkowo kurze łapki pojawiają się jedynie w czasie napinania mięśni mimicznych, z czasem utrwalają się i stają się widoczne niezależnie od pracy mięśni. Medycyna estetyczna oferuje kilka metod umożliwiających redukcję zmarszczek.

Zabieg z botoksem na kurze łapki

Zabieg z botoksem na kurze łapki to popularna i skuteczna metoda redukcji zmarszczek mimicznych wokół oczu1. Procedura polega na precyzyjnym wstrzyknięciu toksyny botulinowej w określone miejsca wokół oczu. To prowadzi do tymczasowej relaksacji mięśni odpowiedzialnych za tworzenie zmarszczek.

Do zabiegu używa się cienkiej igły, co minimalizuje dyskomfort i sprawia, że zabieg jest praktycznie bezbolesny. Botoks wstrzyknięty przez specjalistę zapewnia efekt wygładzenia zmarszczek przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego wyglądu twarzy. Rezultaty zabiegu są zazwyczaj widoczne już po kilku dniach od zabiegu i mogą utrzymywać się przez 3-6 miesięcy. Ryzyko powikłań po prawidłowo wykonanym zabiegu jest bardzo niskie2.

Regularne stosowanie botoksu nie tylko wpływa na odmłodzenie wyglądu, ale również zapobiega dalszemu pogłębianiu się kurzych łapek.

Kto może zastosować botoks na kurze łapki?

Zmarszczki mimiczne wokół oczu, znane jako kurze łapki, mogą sprawiać, że twarz wygląda starzej. Początkowo związane są jedynie z mimiką, szczególnie z uśmiechem. Z czasem utrwalają się i stają się widoczne niezależnie od pracy mięśni mimicznych. Dorosłe osoby mogą zdecydować się na zabieg usuwania kurzych łapek z wykorzystaniem toksyny botulinowej, który nie tylko wygładza skórę i zmniejsza ich widoczność, ale również spowalnia proces powstawania nowych3.

Zabiegi z botoksem na kurze łapki u dorosłych

Dorośli pacjenci coraz częściej korzystają z różnorodnych zabiegów medycyny estetycznej, wpływających na odmłodzenie wyglądu lub opóźniających pojawianie się efektów starzenia. Dzięki usuwaniu kurzych łapek toksyną botulinową pacjenci uzyskują podwójną korzyść. Poprzez rozluźnienie mięśni botoks powoduje wygładzenie zmarszczek wokół oczu oraz zapobiega powstawaniu nowych. Zmarszczki mimiczne mogą pojawiać się stosunkowo wcześnie, dlatego wykorzystanie toksyny botulinowej w młodszym wieku może znacząco opóźnić proces ich tworzenia się i pogłębiania. Zabieg jest stosunkowo szybki i bezbolesny, dlatego nie wymaga znieczulenia miejscowego, chociaż może być zastosowane dla zwiększenia komfortu pacjenta.

Zabiegi z botoksem na kurze łapki u seniorów

W przypadku kurzych łapek u seniorów konieczne jest delikatne i jednocześnie skuteczne działanie. Zmarszczki są zwykle głębsze i utrwalone, ale botoks zaaplikowany w odpowiednich dawkach wciąż może przynieść efekt wygładzenia i zapobiega dalszym zmianom. Usuwanie kurzych łapek botoksem to małoinwazyjna metoda, dlatego, przy braku przeciwwskazań zdrowotnych, może być idealnym rozwiązaniem dla seniorów poszukujących sposobów na niechirurgiczne odświeżenie wyglądu twarzy.

Wskazania do botoksu na kurze łapki

Botoks to popularny zabieg medycyny estetycznej, który pomaga w wygładzeniu skóry i przywraca młodszy wygląd twarzy. Wśród głównych wskazań do zastosowania botoksu można wyróżnić:

 • widoczne zmarszczki mimiczne wokół oczu,
 • wyraźne zmarszczki koło oczu w czasie uśmiechania się,
 • silne mięśnie mimiczne twarzy,
 • chęć zapobiegania powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych wokół oczu (kurzych łapek),
 • poszukiwanie szybkiego i efektywnego sposobu na kurze łapki,
 • potrzeba poprawy estetyki twarzy bez konieczności przeprowadzania bardziej skomplikowanych procedur chirurgicznych.

Przeciwwskazania do botoksu na kurze łapki

Zabiegi z botoksem zawsze powinny być wykonywane przez lekarza, który przed przystąpienie do procedury przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny. Chociaż botoks w rękach doświadczonego specjalisty uważany jest za bezpieczny zabieg, konieczne jest dokładne przeanalizowanie stanu zdrowia pacjenta, pozwalające na wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do zastosowania botoksu, takich jak:

 • uczulenie na którykolwiek składnik preparatu wykorzystywanego podczas zabiegu (np. botoks, kwas hialuronowy),
 • stany zapalne skóry w obszarze zabiegowym,
 • infekcje ogólne,
 • niektóre choroby autoimmunologiczne,
 • choroba nowotworowa,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • przyjmowanie niektórych leków (np. silnych leków rozrzedzających krew),
 • choroby neurologiczne, np. choroba alzheimera,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, np. stwardnienie rozsiane, miastenia,
 • ciąża i karmienie piersią.

Botoks na kurze łapki w Warszawie

Popularność i skuteczność zabiegu usuwania kurzych łapek toksyną botulinową przyczyniła się do tego, że znajduje się w ofercie wielu klinik medycyny estetycznej. Jedną z nich jest Projekt Skóra w Warszawie. Lekarze z naszej kliniki mają wieloletnie doświadczenie w zabiegach z wykorzystaniem botoksu, co zapewnia bezpieczeństwo podczas wykonywania iniekcji i minimalizuje ryzyko skutków ubocznych. Wygładzanie kurzych łapek i inne zabiegi przeciwzmarszczkowe z toksyną botulinową wpływają nie tylko na chwilową poprawę i odmłodzenie wyglądu, ale również przeciwdziałają utrwalaniu się, pogłębianiu i powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych.

Specjaliści w Projekt Skóra zapewniają indywidualne podejście do potrzeb i oczekiwań każdego pacjenta, a wszystkie zabiegi wykonywane są wyłącznie przy użyciu nowoczesnych urządzeń i certyfikowanych preparatów. To zapewnia najwyższą jakość usług i zadowolenie pacjentów.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zastosowania botoksu na kurze łapki.

Czy botoks jest dobry na kurze łapki?

Tak, botoks uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych metod wygładzania kurzych łapek. Podany w odpowiedni mięsień mimiczny wpływa na jego relaksację, co skutkuje wygładzeniem zmarszczek i zapobiega ich dalszemu pogłębianiu.

Ile trzyma botoks na kurze łapki?

Efekty botoksu na kurze łapki zazwyczaj utrzymują się od 3 do 6 miesięcy.

Czy warto zrobić botoks na kurze łapki?

Tak, ponieważ to najskuteczniejsza metoda wygładzania zmarszczek mimicznych, a więc również kurzych łapek.

Ile kosztuje botoks na kurze łapki?

Cena zabiegu z botoksem na na kurze łapki może się różnić w zależności od kliniki, rodzaju oraz ilości użytego preparatu. W Projekt Skóra podanie botoksu w 1 okolicę kosztuje 700 zł.

Co lepsze na kurze łapki - botoks czy kwas hialuronowy?

Wybór między botoksem a kwasem hialuronowym zależy od indywidualnych potrzeb skóry, rodzaju zmarszczek i oczekiwań pacjenta. Botoks jest skuteczny w relaksacji mięśni, wygładzeniu zmarszczek i zapobieganiu ich utrwalaniu się, natomiast kwas hialuronowy jest wypełniaczem, który dodatkowo ma działanie nawilżające skórę.

Co jest najskuteczniejsze na kurze łapki?

Ponieważ za powstawanie kurzych łapek odpowiada mimika twarzy, najskuteczniejsza metodą przeciwdziałania jest botoks. Preparat wywołuje relaksację mięśni mimicznych, wygładzenie zmarszczek oraz zapobiega powstawaniu nowych.

Co zamiast botoksu na kurze łapki?

Jeśli pacjent nie może (lub nie chce) skorzystać z botoksu na kurze łapki, możliwe jest wykorzystanie kwasu hialuronowego, radiofrekwencji mikroigłowej, mezoterapii (również osocze bogatopłytkowe) lub innych metod, takich jak zabieg HIFU czy Zaffiro.

Na co pomaga botoks oprócz kurzych łapek?

Botoks, inaczej toksyna botulinowa lub jad kiełbasiany, jest substancją powszechnie wykorzystywaną w medycynie estetycznej, nie tylko do wygładzania zmarszczek mimicznych, ale również przy leczeniu takich problemów, jak nadmierna potliwość, czy bruksizm. Toksynę botulinową wykorzystuje się go również w innych dziedzinach medycyny, takich jak okulistyka, urologia, a przede wszystkim neurologia (np. botoks zastosowany na czoło i skronie może pomóc w leczeniu migreny).

Źródła:

 1. Truonga D.D., Jostb W.H., Botulinum toxin: Clinical use, 2006
 2. Borba A., Matayoshi S., Rodrigues M., Avoiding Complications on the Upper Face Treatment With Botulinum Toxin: A Practical Guide, 2021
 3. Ganceviciene R., Liakou A.I.,Theodoridis A., Makrantonaki E, Zouboulis C.C.,, Skin anti-aging strategies, 2012
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk