fbpx

Wstydliwy problem – nadpotliwość. Jak ją leczyć?

włosy pod pachą

To że każdy z nas się poci jest całkowicie naturalne. W ten sposób pozbywamy się nadmiaru ciepła z organizmu i zapobiegamy przegrzaniu się. Problem pojawia się jednak w sytuacji, kiedy pocimy się zbyt intensywnie i czujemy się z tego powodu niekomfortowo. Nadpotliwość jest dolegliwością, która dotyka dużą część społeczeństwa i nieraz prowadzi do poważnych kompleksów, a nawet do wycofania społecznego i depresji. Jak sobie radzić z tym problemem?

Czynniki które powodują pocenie się orgaznimu

Każdy z nas przeciętnie produkuje około 500- 800 ml potu dziennie, a podczas upalnych dni liczba ta osiąga poziom nawet kilku litrów. Znaczący wpływ na ten proces ma temperatura powietrza oraz wzmożony wysiłek fizyczny, jednak istotny wpływ ma również wiele innych czynników – dieta, alkohol a nawet picie kawy i herbaty. Nadmierne pocenie się może być też spowodowane stresującymi sytuacjami, przyjmowanymi lekami, a także chorobami takimi jak cukrzyca, nadczynność tarrczycy, nadwaga. Pot już sam w sobie może mieć nieprzyjemny zapach, a co gorsza tworzy idealne środowisko dla bakterii, które jeszcze pogłębiają ten problem.

Dla każdego, kto zmaga się z nadpotliwością, mamy dobrą informację – tą dolegliwość można skutecznie wyleczyć! Sposób leczenia jest uzależniony między innymi od przyczyny oraz stopnial zaawansowania problemu. Przed wyborem metody leczenia, najlepiej zdiagnozować przyczynę nadpotliwości i w zależności od tego wybrać odpowiedni rodzaj terapii.

Leczenie nadpotliwości – sprawdzone metody

W celu zredukowania ilości wydzielającego się potu, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach: o zachowaniu higieny, szczególnie w takich miejscach jak stopy oraz pachy, stosowaniu antyperspirantów, noszeniu przewiewnych i naturalnych ubrań, unikaniu alkoholu oraz stresu. Jeśli to nie pomaga, sprawdzonym rozwiązaniem są właściwie dobrane zabiegi medycyny klinicznej. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane metody leczenia nadpotliwości:

  • Jonoforeza – jest to zabieg polegający na wprowadzeniu ładunku elektrycznego przez skórę. Stosowany zwłaszcza przy nadpotliwości dłoni i stóp.
  • Terapia toksyną botulinową – wstrzykiwany w okolicach gruczołów potowych, botoks skutecznie blokuje wydzielanie się potu.
  • Radiofrekwencja mikroigłowa – zabieg ten jest wykonywany za pomocą specjalnej głowicy igłowej wykonującej dziesiątki mikronakłuć na skórze.
  • Preparaty zawierające sole glinu – ich działanie polega na mechanicznym zatykaniu ujścia gruczołów potowych, w przypadku nadpotliwości o niewielkim natężeniu zazwyczaj są wystarczające.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk