liszaj

leczenie liszaja

Liszaj płaski to przewlekła choroba skóry. Przybiera postać charakterystycznych płaskich, swędzących grudek, które tworzą skupiska. Liszaj to dość powszechny problem. Występuje u około 1% populacji. Chociaż przyczyny jego powstawania nie są do końca znane, istnieją sposoby, aby skutecznie go pokonać. Umów się na konsultację dermatologiczną w Klinice Projekt Skóra, rozpocznij leczenie i zadbaj o zdrowie skóry!

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci w problemie






Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA liszaja

konsultacja dermatologiczna zmiana na prąciu

Konsultacja dermatologiczna

Co to jest i skąd się bierze liszaj płaski?

Liszaj płaski (Lichen planus) jest chorobą skóry i błon śluzowych. To przewlekłe schorzenie o podłożu zapalnym, którego przebieg bywa różny. Charakterystycznym zmianom skórnym często towarzyszy świąd i dolegliwości bólowe. Choroba potrafi być bardzo uciążliwa, krępująca i w dużym stopniu obniżać jakość codziennego życia. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku liszaja płaskiego jamy ustnej, który utrudnia spożywanie pokarmów.

Obecnie wciąż poszukuje się odpowiedzi na pytanie o przyczyny powstawania liszaja płaskiego. Mimo niewyjaśnionej epigenezy, uważa się, że wpływ na rozwój choroby mają mechanizmy autoimmunologiczne. Ponadto wykazano wyraźny związek pomiędzy wystąpieniem liszaja a zakażeniem wirusem zakażenia wątroby typu C (HCV). Choroba może być też skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków (penicylaminy, tetracykliny, soli złota, arsenu, chininy i in.). Powiązuje się ją również z silnym wstrząsem psychicznym, przebytymi urazami skóry oraz niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego.

Jak wygląda liszaj płaski?

Liszaj na skórze przybiera postać niewielkich, wielobocznych grudek o średnicy 1-3 mm, mających tendencję do zlewania się. To sinofioletowe wykwity o gładkiej, lśniącej powierzchni. Można na niej zauważyć cienkie białe linie, czyli tzw. siateczkę Wickhama. Zmianom skórnym towarzyszy silny świąd. W miejscu zadrapania po kilku dniach pojawia się linijny wysyp grudek (tzw. objaw Köbnera), co jest znamienne dla aktywnej fazy choroby.

Liszaj płaski pojawia się przede wszystkim w obrębie:
⚬ wewnętrznej powierzchni nadgarstków,
⚬ przedramion,
⚬ wewnętrznej stronie ud,
⚬ przednich powierzchni podudzi,
⚬ stawów skokowych,
⚬ okolicy lędźwiowej,
⚬ pępka,
⚬ grzbietów stóp.

Liszaj na dłoniach i nogach występuje obustronnie, symetrycznie na obu kończynach. Wykwity mogą obejmować duży obszar ciała. W 50% przypadków rozwijają się zarówno na skórze, jak i na błonie śluzowej jamy ustnej - tu w postaci mlecznobiałych grudek lub zmian rumieniowych z możliwymi nadżerkami. Zdarza się również, że choroba obejmuje okolicę narządów płciowych. W zależności od lokalizacji, charakteru i rozległości zmian chorobowych, wyróżnia się kilkanaście odmian liszaja płaskiego. To m.in.
Liszaj twardzinowy - objawia się porcelanobiałymi wykwitami zlewającymi się w większe skupiska. Zmiany lokalizują się w obrębie narządów płciowych, rzadziej na plecach i karku. Choroba dotyczy głównie kobiet, a liszaj twardzinowy sromu może współistnieć z zaburzeniami pracy tarczycy oraz innych schorzeń autoimmunologicznych.
Liszaj złocisty - ma postać złocistobrązowych grudek albo plamek zlokalizowanych głównie na kończynach dolnych. Ten rodzaj liszaja na nogach rozwija się najczęściej u osób młodych.
Liszaj rumieniowaty - występuje w dwóch postaciach. Liszaj rumieniowaty krążkowy pojawia się na skórze twarzy, wywołując rumień w kształcie motyla. Liszaj rumieniowaty układowy (trzewny) dotyczy narządów wewnętrznych.
Liszaj obrączkowy - przejawia się w postaci zmian pierścieniowatych, umiejscowionych zwykle w dolnych partiach tułowia oraz na narządach płciowych.

Czy liszaj jest zaraźliwy?

Liszaj płaski nie jest zaraźliwy. Wykwity mają charakter samoograniczający się i ustępują w przeciągu 1-3 lat, choć nie zawsze. To przewlekła choroba, której objawy okresowo zaostrzają się i wyciszają. Potrafią być bardzo uciążliwe, często nawracać i wywoływać skutki uboczne.

Trwałym śladem po liszaju są np. długotrwałe przebarwienia pozapalne, bliznowacenia i zrosty. Jeśli choroba obejmuje owłosioną skórę głowy, istnieje ryzyko wystąpienia łysienia zanikowego. Powikłaniem liszaja płaskiego paznokci może być utrata płytki paznokcia. Natomiast liszaja płaskiego jamy ustnej uznaje się za stan przednowotworowy.

Mimo tego, iż zmiany skórne nie są zaraźliwe, a po pewnym czasie ustępują samoistnie, leczenie liszaja to konieczność. Odpowiednio dobrana terapia pozwala złagodzić dokuczliwe objawy, skrócić czas trwania choroby i uniknąć powikłań.

Liszaj - jak leczyć tę dermatozę?

Leczenie zawsze zaczyna się od diagnostyki. Liszaja na skórze należy różnicować z łuszczycą, toczniem rumieniowatym, leukoplakią, świerzbem. W przypadku zmian w obrębie narządów płciowych należy wykluczyć m.in. zakażenia drożdżakowe i kiłę. Lekarz stawia rozpoznanie na podstawie obrazu klinicznego. Czasem niezbędne jest wykonanie badania histopatologicznego, a także test w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Metody leczenia liszaja płaskiego dobiera się w zależności od rodzaju, lokalizacji i nasilenia zmian chorobowych. Ze względu na nieznaną przyczynę tej choroby możliwe jest tylko leczenie zachowawcze, które pozwala złagodzić dokuczliwe objawy i przyspieszyć ich ustąpienie. W tym celu stosuje się przede wszystkim preparaty glikokortykosteroidowe do aplikacji miejscowej. Leki z tej grupy wykazują silne działanie przeciwzapalne, a przy tym skutecznie łagodzą świąd. W poważniejszych przypadkach przepisuje się cyklosporynę lub retinoidy (u kobiet w wieku rozrodczym koniecznie ze środkami antykoncepcyjnymi). Oprócz farmakoterapii pomocna może okazać się również fototerapia, zwłaszcza u osób obarczonych większym ryzykiem wystąpienia przebarwień pozapalnych

Ile trwa leczenie liszaja płaskiego?

Czas trwania leczenia liszaja płaskiego zależy od wielu indywidualnych czynników. Po wdrożeniu glikokortykosteroidów objawy ustępują nawet w ciągu 3-4 miesięcy. W cięższych przypadkach leczenie może trwać dłużej. Im wcześniej rozpocznie się terapię, tym szybciej można uporać się w chorobą.

Rozpocznij leczenie liszaja w Warszawie

W Klinice Projekt Skóra każdy może poczuć się wyjątkowo. Nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści, którzy łączą wiedzę medyczną z nowoczesnymi technologiami i indywidualnym podejściem do pacjenta. To nasz sposób, aby podkreślić naturalne piękno Twojej skóry!

liszaj płaski
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl