fbpx

Łysienie poporodowe, czyli wypadanie włosów po ciąży

Łysienie poporodowe

Wypadanie włosów po ciąży jest problemem, z którym boryka się wiele świeżo upieczonych mam. Łysienie poporodowe w okresie połogu negatywnie wpływa na komfort i samopoczucie psychiczne kobiet, nierzadko będąc przyczyną stresu i obniżonego samopoczucia. Dowiedz się, jakie są przyczyny łysienia poporodowego. Ile trwa wypadanie włosów po ciąży i co zrobić, aby powstrzymać ten proces.

Czym jest łysienie poporodowe?

W okresie ciąży włosy są na ogół mocne, gęste i lśniące. Niestety, na skutek dynamicznej zmiany profilu hormonalnego w organizmie kobiety, po urodzeniu dziecka u większości z nich obserwuje się nadmierne wypadanie włosów. Najczęściej rozpoczyna się ono od przerzedzenia w okolicy skroni, co z czasem może objąć przestrzeń całej głowy. Łysienie poporodowe, zwane również telogenowym spowodowane jest zmianą w wydzielaniu dwóch hormonów – estrogenów i prolaktyny. Oba z nich mają ogromny wpływ na kondycję włosów, które rosną zgodnie z naturalnym, fizjologicznym cyklem.

Cykl życia włosa a ciąża

Mieszki włosowe to struktury znajdujące się w zagłębieniu naskórka. W ich wnętrzu poza ujściem gruczołów łojowych, umiejscowiony jest także korzeń włosa. Mieszki włosowe ulegają stałej regeneracji – nawet do 10 razy w ciągu życia każdego człowieka. Gwarantuje to stały i dynamiczny wzrost włosów. Warto jednak pamiętać, że cykl życia włosa uzależniony jest od czynników zewnętrznych (środowiskowych) i wewnętrznych. Do tych pierwszych zaliczyć można m.in. nieprawidłową pielęgnację, narażenie na suche powietrze, niewłaściwą dietę, stosowanie niektórych leków, czy też zanieczyszczenia. Natomiast wśród czynników wewnętrznych wyróżnia się przede wszystkim hormony, występowanie chorób przewlekłych i długotrwały stres. Każdy z nich może mieć wpływ na przebieg cyklu życia włosa i być przyczyną wypadania włosów po ciąży.

W fizjologicznym cyklu życia włosów wyróżnia się 3 etapy:

  • anagen, czyli faza wzrostowa – to najdłuższa faza cyklu, ponieważ może trwać nawet kilka lat. Szacuje się, że nawet do 90 proc. włosów znajduje się właśnie w tej fazie. Na skutek intensywnego ukrwienia okolic mieszka, do jego wnętrza dostarczane są składniki odżywcze i tlen, niezbędne do prawidłowego przyrostu włosa na długość,
  • katagen, czyli faza przejściowa – trwa najkrócej ze wszystkich faz – maksymalnie 2 tygodnie. W trakcie katagenu dochodzi do zahamowania wzrostu i pigmentacji włosa, co pozwala na przygotowanie struktury do wypadnięcia. Na skutek zmniejszenia ilości krwi dopływającej do mieszka włosowego, obserwuje się rogowacenie włosa i przesunięcie go w kierunku naskórka,
  • telogen, czyli faza spoczynku – kurczenie się mieszka włosowego może trwać nawet do 4 miesięcy. W tym okresie włos może wypaść samoistnie lub podczas mycia/szczotkowania. Zakończeniem telogenu jest proces tworzenia się nowej łodygi włosa.

W okresie ciąży mieszki włosowe kobiety nie wchodzą w fazę katagenu, co jest uwarunkowane wysokim stężeniem estrogenów. Dlatego też panie, które spodziewają się dziecka, często mają wrażenie bardziej gęstej i bujnej fryzury. Wypadanie włosów po ciąży jest wynikiem nie tylko obniżenia poziomu estrogenu i przejścia włosów w fazę telogenu, ale także nagłego wzrostu wydzielania prolaktyny – hormony odpowiedzialnego za utrzymanie laktacji. Na łysienie poporodowe często wpływ ma także poziom hormonów tarczycy, które oddziałują na poziom żeńskich hormonów płciowych.

Włosy zaczynają wypadać na ogół w ciągu 2-3 miesięcy po urodzeniu dziecka. Szacuje się, że dochodzi wówczas do utraty nawet ok. 20 -30 proc. włosów .

Przyczyny wypadania włosów po ciąży – skąd się bierze łysienie poporodowe?

Chociaż nadmierne wypadanie włosów po ciąży to przede wszystkim  problem o podłożu hormonalnym,  istnieją  również inne czynniki, które mogą  nasilać to zjawisko. Można wśród nich wyróżnić:

  • niedobór niektórych witamin i substancji mineralnych, w tym głównie witaminy B12,
  • przewlekły stres,
  • anemię wynikającą m.in. z niedoboru żelaza,
  • błędy w dbałości o kondycję włosów, w tym niewłaściwa pielęgnacja włosów lub zła dieta,
  • choroby gruczołu tarczowego.

Wypadające włosy to bardzo często wynik działania wielu czynników. W związku z tym warto pamiętać, że już na etapie ciąży zaleca się wdrożenie nawyków, które pozytywnie wpłyną na ich kondycję, co pozwoli na ograniczenie zjawiska łysienia poporodowego.

Jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży?

Zwiększone wypadanie włosów po ciąży na ogół trwa od 6 do 24 tygodni. Należy jednak pamiętać, że przy współwystępowaniu dodatkowych czynników (np. chorób, w tym anemii), czas ten może ulec wydłużeniu nawet do 15 miesięcy. 

Jak zmniejszyć wypadanie włosów po ciąży?

Intensywne łysienie poporodowe nie musi być regułą. Aby nie stało się nasilonym problemem, warto zatroszczyć się o to już na wczesnym etapie ciąży, a nawet przed nią. Istnieje kilka sposobów pozwalających ograniczyć wypadanie włosów po ciąży. Dlatego warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację (m.in. dopasowane kosmetyki, prawidłowe suszenie włosów) oraz przestrzeganie zdrowej diety. Kobiety chcące ograniczyć ryzyko nadmiernej utraty włosów po ciąży mogą również skonsultować się z trychologiem. Specjalista może zalecić odpowiednie kuracje trychologiczne oraz profesjonalne preparaty do pielęgnacji włosów.

Zdrowa dieta na lepszą kondycję włosów po ciąży

Codzienne nawyki żywieniowe mają wpływ na kondycję włosów, skóry i to, co określamy  dobrostanem organizmu. Na talerzu kobiety w ciąży i połogu, chcącej ustrzec się przed nadmiernym wypadaniem włosów nie powinno zabraknąć świeżych owoców i warzyw, które są źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów. Prawidłowa kondycja włosów po ciąży zależy w dużej mierze od cynku, selenu, ryboflawiny, niacyny i biotyny. Na zachowanie prawidłowej struktury włosa ma wpływ również białko, którego najlepszym źródłem jest chude mięso i niskotłuszczowy nabiał. Wzrost włosów i poprawę kondycji skóry głowy wspiera także kwas omega-3, obecny w rybach, algach i orzechach.

Suplementy na wypadanie włosów po ciąży

Odpowiednia suplementacja wspomaga prawidłowy cykl życia włosa, a tym samym może ograniczyć wypadanie włosów po ciąży. Czynnikami aktywnymi, na które warto zwrócić uwagę są witaminy z grupy B, przede wszystkim biotyna, a także cynk, selen, jod, siarka, miedź, L-cysteina, krzem, żelazo, a także antyoksydanty (witamina A, E i C).

Zanim jednak kobieta zdecyduje się na zastosowanie określonej suplementacji, powinna skonsultować ten fakt z lekarzem. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań do zastosowania niektórych substancji w okresie ciąży, połogu i podczas karmienia piersią.

Konsultacje dermatologiczne i trychologiczne

Wypadanie włosów po ciąży, szczególnie jeśli jest niepokojące, warto  skonsultować z lekarzem dermatologiem. Konsultacja trychologiczna wraz z badaniem trichoskopowym często pozwala zdiagnozować źródło problemu i zaproponować odpowiednią metodę postępowania.  W celu poprawy kondycji i wyglądu włosów zalecane są m.in. pielęgnacyjne i regeneracyjne zabiegi trychologiczne, lub zabiegi medyczne. Należy jednak pamiętać, że ciąża i laktacja mogą być przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów (takich jak np. mezoterapia igłowa skóry głowy, czy stymulatory tkankowe), dlatego konieczna jest konsultacja z doświadczonym specjalistą. Zazwyczaj w czasie karmienia piersią można skorzystać z zabiegu z osoczem bogatopłytkowym, który wpływa na przyspieszenie regeneracji i poprawę kondycji skóry głowy, a tym samym stymuluje również wzrost nowych włosów. 

Dodatkowo dzięki wizycie u trychologa pacjentki mogą otrzymać dokładne wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów i skóry głowy oraz zalecenia dotyczące stosowania określonych, profesjonalnych preparatów pielęgnacyjnych, wpływających na zdrowie i wygląd włosów.  

Leczenie łysienia poporodowego w Warszawie

Klinika Projekt Skóra w Warszawie specjalizuje się w nowoczesnej diagnostyce i leczeniu problemów dermatologicznych i trychologicznych, również w zakresie łysienia poporodowego. Oferujemy spersonalizowane terapie, które nie tylko pozwalają zatrzymać proces łysienia, ale również wpływają na kondycję skóry głowy, regenerację i porost włosów. Każdy plan leczenia łysienia jest indywidualnie dostosowywany do potrzeb i oczekiwań pacjentów, co pozwala nam zapewnić bezpieczne i komfortowe warunki dla kobiet w ciąży i młodych mam.

Jeśli doświadczasz nadmiernej utraty włosów po ciąży i szukasz profesjonalnej pomocy, skontaktuj się z nami. Przeprowadzimy dokładną diagnostykę, a nasi specjaliści udzielą Ci wskazówek dotyczących dalszego postępowania. 

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące łysienia poporodowego i wypadania włosów po ciąży.

Co na wypadanie włosów po ciąży przy karmieniu piersią?

Łysienie poporodowe jest naturalnym procesem, który zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Aby zmniejszyć ryzyko problemów z włosami należy zadbać o zbilansowaną dietę oraz delikatną, odpowiednią pielęgnację włosów. Warto skonsultować się z trychologiem w zakresie odpowiednich preparatów i metod, a w przypadku nasilonych problemów zalecana jest konsultacja trychologiczna u dermatologa.

Ile trwa łysienie poporodowe?

Wypadanie włosów po ciąży trwa przeciętnie do 24 tygodni od porodu. W skrajnych przypadkach może obejmować okres do 15 miesięcy.

Jakie witaminy na wypadanie włosów po ciąży?

Suplementy wspierające kondycję włosów zawierają przede wszystkim witaminy z grupy B, w tym biotynę (witamina B7). Jednak przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem.

Czy można brać biotynę podczas karmienia piersią?

Możliwość przyjmowania biotyny podczas karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem ginekologiem i/lub położną.

Czy mleko matki może pomóc w poroście włosów?

Nie istnieją badania naukowe, które wskazywałyby na to, że mleko matki może spowodować odrost włosów i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu.

Jakie badania na wypadanie włosów po ciąży?

Rodzaj badań, które można wykonać w połogu, należy skonsultować z lekarzem dermatologiem. Po przeprowadzeniu wywiadu i na podstawie historii medycznej, a także opisywanego problemu, zaproponuje on swojej pacjentce rodzaj i zakres odpowiednich badań.

Źródła:

  • A. Skrzypulec-Frankel, Nadmierne wypadanie włosów w okresie połogu, 2018
  • Piérard G.E., Piérard-Franchimont C., Marks R., Elsner P., EEMCO guidance for the assessment of hair shedding and alopecia, 2004
  • Burgdorf W.H.C., Plewig G., Wolff H.H., Landthaler M., Dermatologia Braun-Falco, 2017.
  • Pringle T., The relationship between thyroxine, oestradiol, and postnatal alopecia, with relevance to women’s health in general, 2000E. L. Gio, K. Rajani, Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use, 2017
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk