fbpx

Łysienie anagenowe – objawy, przyczyny i leczenie

Łysienie anagenowe

Łysienie anagenowe to jeden z najrzadszych i jednocześnie najbardziej dramatycznych rodzajów utraty włosów. W wyniku nagłego uszkodzenia mieszków włosowych dochodzi do gwałtownej utraty włosów w krótkim czasie. Nagłe a często również całkowite wyłysienie wpływa nie tylko na wygląd, ale w większości przypadków również na znaczne pogorszenie komfortu i samopoczucia. Dowiedz się, jakie są przyczyny łysienia anagenowego i czy możliwy jest odrost włosów?

Łysienie anagenowe – co to jest?

Łysienie anagenowe to nietypowy rodzaj łysienia dotyczący aktywnej fazy wzrostu włosa (faza anagenu). W przebiegu przypadłości włosy wypadają nagle i w dużych ilościach, co zwykle ma związek z działaniem czynników uszkadzających mieszki włosowe (np. chemioterapia, zatrucie metalami ciężkimi, kontakt z toksycznymi substancjami). W łysieniu anagenowym włosy wypadają w fazie wzrostu, dochodzi więc do gwałtownego przerwania cyklu i pominięcia kolejnych faz – katagenu i telogenu. Proces może prowadzić do całkowitej utraty włosów w krótkim czasie.

Jak wygląda łysienie anagenowe – objawy

Łysienie anagenowego charakteryzuje się nagłą i znaczną utratą włosów. Typowym objawem jest wypadnięcie dużej liczby włosów w krótkim czasie. W większości przypadków proces obejmuje nie tylko skórę głowy, ale również inne obszary ciała pokryte włosami m.in. brwi i rzęsy.

Wypadanie włosów w przebiegu łysienia anagenowego nie jest poprzedzone odczuwaniem dyskomfortu, swędzenia, pieczenia czy bólu, zazwyczaj ma jednak poważny wpływ na komfort psychiczny i samoocenę.

Co może powodować łysienie anagenowe – przyczyny

Łysienie anagenowe jest wywoływane przez czynniki uszkadzające mieszki włosowe w fazie ich aktywnego wzrostu. Najczęstszą przyczyną przypadłości jest chemioterapia stosowana w leczeniu nowotworów. Substancje stosowane w terapii onkologicznej oddziałują na szybko dzielące się komórki, również na mieszki włosowe w fazie aktywnego wzrostu włosa a to prowadzi do ich uszkodzenia i wypadania nagłego łysienia.

Wśród innych potencjalnych przyczyn łysienia anagenowego wymienia się również zatrucia metalami ciężkimi, kontakt z toksynami środowiskowymi, czy wpływ promieniowania jonizującego, zakłócające aktywność mitotyczną mieszków włosowych.

Rozpoznanie łysienia anagenowego – diagnostyka

Rozpoznanie łysienia anagenowego wymaga konsultacji trychologicznej u dermatologa i opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym oraz trichoskopii. Ze względu na charakterystyczne objawy i informacje z wywiadu medycznego (dotyczące np. chemioterapii lub narażenia na działanie toksyn) zazwyczaj nie są wymagane dalsze badania pozwalające na odróżnienie przypadłości od innych postaci łysienia.

Łysienie anagenowe – leczenie

Łysienie anagenowe wywołane jest przez oddziaływanie substancji mających szkodliwy wpływ na mieszki włosowe. Brak czynnika sprawczego, np. zakończenie chemioterapii, umożliwia zwykle regenerację mieszków i prowadzi do stopniowego odrastania włosów. Dlatego w leczeniu łysienia anagenowego zazwyczaj nie zaleca się preparatów farmakologicznych. Natomiast pomocne mogą być zabiegi wpływające na poprawę kondycji skóry głowy, wspierające regenerację mieszków włosowych oraz odrastanie włosów. Wśród szczególnie polecanych wyróżnia się mezoterapię igłową skóry głowy, terapię peptydową czy osocze bogatopłytkowe. W przypadku pacjentów onkologicznych konieczna jest jednak konsultacja ze specjalistą, dlatego warto korzystać wyłącznie z profesjonalnych placówek medycznych, takich jak np. Projekt Skóra.

Leczenie łysienia anagenowego w Warszawie

Klinika Projekt Skóra w Warszawie jest placówką medyczną wyspecjalizowaną w diagnostyce, leczeniu i pomaganiu pacjentom zmagającym się z różnorodnymi problemami dermatologicznymi, trychologicznymi czy pragnącymi poprawić swój wygląd. Nasza klinika zapewnia holistyczne podejście do potrzeb i oczekiwań pacjenta oraz oferuje zaawansowane procedury diagnostyczne, umożliwiające dokładne rozpoznanie dolegliwości i indywidualne dopasowanie najodpowiedniejszej terapii, zapewniającej komfort, bezpieczeństwo i satysfakcjonujące efekty.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące łysienia anagenowego.

Czym jest łysienie anagenowe?

Łysienie anagenowe to nagłe wypadanie włosów, postępujące w krótkim czasie. Przypadłość występuje w fazie ich aktywnego wzrostu i wywołane jest przez czynniki zewnętrzne, takie jak np. chemioterapia, radioterapia czy zatrucie metalami ciężkimi. W przeciwieństwie do łysienia telogenowego łysienie anagenowe może doprowadzić do całkowitej utraty włosów.

Jak wygląda wypadanie włosów w fazie anagenu?

Wypadanie włosów w fazie anagenu następuje bardzo gwałtownie i dotyczy dużej liczby włosów. Łysienie anagenowe może doprowadzić do całkowitego wyłysienia w krótkim czasie.

Czy da się wyleczyć łysienie anagenowe?

Łysienie anagenowe jest procesem odwracalnym, konieczne jest jednak ustąpienie czynnika uszkadzającego mieszki włosowe.

Jak odróżnić łysienie anagenowe od łysienia plackowatego?

Łysienie anagenowe różni się od łysienia plackowatego tym, że wypadanie włosów obejmuje całą skórę głowy a nie ograniczone obszary. Łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną, natomiast łysienie anagenowe wynika z bezpośredniego uszkodzenia mieszków włosowych.

Na czym polega diagnostyka łysienia anagenowego?

Diagnostyka łysienia anagenowego obejmuje szczegółowy wywiad medyczny oraz badanie trychologiczne (trichoskopię). Ponieważ objawy są bardzo charakterystyczne i zazwyczaj pacjent wie lub podejrzewa z jakim czynnikiem związana jest utrata włosów (np. z chemioterapią, zatruciem metalami ciężkimi) specjaliści nie mają problemów ze zdiagnozowaniem przypadłości.

Czy przy łysieniu anagenowym odrastają włosy?

Tak, łysienie anagenowe jest procesem odwracalnym. Po zakończeniu działania czynnika wywołującego wypadanie włosów, mieszki włosowe regenerują się i rozpoczyna się naturalny cykl wzrostu włosów.

Źródła:

  • Dahlia Saleh, Ali Nassereddin, Haitham M. Saleh, Christopher Cook, Anagen Effluvium, 2024
  • M. Starace, G. Orlando, F. Bruni, A. Alessandrini, B. M. Piraccini, Anagen effluvium and the role of trichoscopy, 2022Savera Gupta, Sujay Khandpur, Neetu Bhari, Anagen Effluvium: A Trichoscopic Analysis, 2021
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk