fbpx

Łysienie telogenowe – przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe to częsta przyczyna utraty włosów, która dotyka wielu kobiet i mężczyzn. Charakteryzuje się nagłym i zwykle gwałtownym wypadaniem włosów i może prowadzić do ich widocznego przerzedzenia. Jest wiele możliwych przyczyn problemu, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, który nie tylko zdiagnozuje przypadłość i zaproponuje zabiegi poprawiające wygląd włosów, ale również pomoże ustalić podłoże ich nagłego wypadania. Klinika Projekt Skóra zapewnia holistyczne podejście do wyglądu oraz kondycji skóry i włosów. Dowiedz się, jakie są przyczyny łysienia telogenowego. Jak przebiega diagnostyka i jakie są dostępne metody leczenia?

Łysienie telogenowe – co to jest?

Łysienie telogenowe to jedno z najczęstszych zaburzeń prowadzących do nadmiernej utraty włosów u kobiet i mężczyzn. Proces wynika z zaburzeń cyklu wzrostu włosa i ich przedwczesnego przechodzenia w fazę telogenu, czyli spoczynku mieszka włosowego. W normalnych warunkach około 10–20% włosów na skórze głowy znajduje się w tej fazie. Jednak pod wpływem różnych czynników, m.in. silnego stresu, poważnej infekcji, niektórych chorób przewlekłych czy zaburzeń hormonalnych, może dochodzić do nagłego skrócenia pozostałych faz w cyklu wzrostu włosa (aktywnego wzrostu – anagenu i przejściowej – katogenu) i gwałtownego przejścia większej liczby włosów do fazy telogenu. To skutkuje ich nadmiernym wypadaniem i prowadzi do widocznego przerzedzeniem włosów. Warto pamiętać, że w przypadku łysienia telogenowego mieszki włosowe nie ulegają trwałemu uszkodzeniu a usunięcie przyczyn zaburzenia równowagi w organizmie umożliwia prawidłowy odrost włosów. Dlatego w leczeniu łysienia telogenowego kluczowe jest holistyczne podejście do zdrowia pacjenta.

Czym charakteryzuje się łysienie telogenowe – objawy

Głównym objawem łysienia telogenowego jest nadmierne wypadanie włosów, które najbardziej zauważalne jest podczas czesania (duża liczba włosów na szczotce/grzebieniu) i mycia głowy (włosy widoczne w odpływie). Z czasem widoczne jest ich przerzedzenie włosów, które nie prowadzi do całkowitego wyłysienia. W przeciwieństwie do wielu innych typów łysienia, takich jak np. łysienie plackowate, bliznowaciejące czy androgenowe, łysienie telogenowe nie powoduje utraty włosów w ściśle określonych obszarach, ponieważ dotyczy całej powierzchni głowy i jest w miarę równomierne.

Wśród symptomów widocznych wyłącznie w badaniach trychologicznych charakterystyczna jest zwiększona liczba włosów w fazie spoczynku oraz brak oznak zapalenia, bliznowacenia mieszków włosowych oraz innych chorób i problemów skóry (takich jak łojotok czy alergiczna wysypka skóry głowy).

Warto pamiętać, że widoczne przerzedzenie włosów jest zawsze wskazaniem do wizyty u specjalisty, ponieważ może być oznaką poważnych problemów ze zdrowiem.

Przyczyny łysienia telogenowego

Łysienie telogenowe związane jest z gwałtownym skróceniem fazy anagenu i przedwczesnym przechodzeniem włosów w fazę spoczynku pod wpływem różnych czynników powodujących silne obciążenie organizmu. Można wśród nich wyróżnić:

  • intensywny lub przewlekły stres,
  • zmiany i zaburzenia hormonalne (np. nadczynność lub niedoczynność tarczycy, poród),
  • niektóre choroby przewlekłe,
  • zaburzenia metaboliczne i niedobory w organizmie,
  • zatrucia metalami ciężkimi,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • regeneracja organizmu po przebytej operacji lub poważnej infekcji.

Jak rozpoznać łysienie telogenowe – diagnostyka

Rozpoznanie łysienia telogenowego opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym oraz badaniu skóry głowy i włosów. W trakcie konsultacji trychologicznej dermatolog przeprowadza szczegółową ocenę objawów, takich jak nadmierne wypadanie włosów i przerzedzenie włosów oraz wykonuje trichoskopię, która pozwala na szczegółową analizę skóry głowy i mieszków włosowych. U pacjentów z łysieniem telogenowym zauważalna jest zwiększona liczba włosów w fazie spoczynku.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych (np. morfologia, oznaczenie poziomu hormonów, witamin, minerałów), pozwalających ustalić bezpośrednią przyczynę problemu. Diagnostyka powinna również obejmować ocenę czynników stresowych, trybu życia oraz analizę diety pacjenta.

Łysienie telogenowe – leczenie

Łysienie telogenowe, w odróżnieniu od większości typów łysienia, samo w sobie nie wymaga leczenia farmakologicznego i opiera się przede wszystkim na eliminacji czynników wpływających na obciążenie organizmu. Jednak ze względu na to, że przyczyną mogą być zaburzenia endokrynologiczne, ciężkie choroby przewlekłe czy niedobory w wielu przypadkach pacjenci z telogenowym wypadaniem włosów wymagają stosowania leków.

Przywrócenie równowagi w organizmie pacjenta wpływa zwykle na niezakłócone odrastanie włosów. Jednak w wielu przypadkach, szczególnie jeśli utrata włosów była bardzo intensywna i doszło do widocznego przerzedzenia, zalecane są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wpływające na kondycję włosów i skóry głowy, wspierające proces odrastania. Pacjenci kliniki Projekt Skóra mają możliwość skorzystania m.in. z mezoterapii igłowej, preparatów biostymulujących (fibryny lub osocza bogatopłytkowego) i terapii peptydowej.

Ile trwa łysienie telogenowe?

Łysienie telogenowe jest zwykle procesem czasowym, który może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Sama faza telogenu trwa ok. 2-4 miesiące, po czym następuje wzrost nowych włosów. Jednak odrastanie włosów jest procesem stopniowym i może zająć kilka miesięcy, a nawet lat zanim włosy powrócą do swojej pierwotnej gęstości, dlatego warto rozważyć przeprowadzenie zabiegu, który wspomaga proces wzrostu włosów.

Należy pamiętać, że czas trwania łysienia telogenowego jest często ściśle związany z usunięciem przyczyny zaburzenia cyklu wzrostu włosa. Dlatego w wielu przypadkach łysienie telogenowe ustępuje dopiero po zastosowaniu odpowiedniego leczenia (np. prowadzącego do przywrócenia równowagi hormonalnej). Jeśli przyczyną wypadania włosów jest nadmierny stres czy przebyta infekcja trudno jednoznacznie oszacować czas trwania przypadłości. W większości przypadków włosy odrosną, jednak ważne jest, aby pacjent uzbroił się w cierpliwość i konsultował się z dermatologiem lub trychologiem w celu monitorowania ich stanu.

Leczenie łysienie telogenowego w Warszawie

W klinice Projekt Skóra w Warszawie oferujemy kompleksową diagnostykę i leczenie wszystkich typów łysienia, w tym również łysienia telogenowego. Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów – dermatologów trychologów oraz lekarzy medycyny estetycznej, którzy zapewniają holistyczne podejście do problemów pacjenta, pracują nad precyzyjnym rozpoznaniem przyczyn wypadania włosów i doborem odpowiednich metod terapii. W trosce o komfort, bezpieczeństwo i satysfakcję naszych pacjentów zapewniamy indywidualne podejście do każdego przypadku nadmiernego wypadania włosów, oferując również zabiegi wspomagające leczenie, wpływające na kondycję skóry głowy i odrost włosów m.in. mezoterapię igłową, osocze bogatopłytkowe czy terapię peptydową.

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące łysienia telogenowego.

Czym jest wypadanie włosów telogenowe?

Telogenowe wypadanie włosów, czyli łysienie telogenowe, to proces, w którym dochodzi do nadmiernej utraty włosów w wyniku zaburzeń cyklu wzrostu włosów, skrócenia fazy anagenu i ich przedwczesnego przechodzenia w fazę spoczynku. Przyczyną przypadłości są różnorodne czynniki wpływające na nadmierne obciążenie organizmu m.in. nadmierny stres, infekcje, choroby przewlekłe czy zaburzenia hormonalne.

Po czym poznać łysienie telogenowe?

Łysienie telogenowe charakteryzuje się nagłym wypadaniem włosów, które zwykle jest zauważalne podczas mycia czy czesania. Objawem jest także znaczne przerzedzenie włosów na całej powierzchni głowy, bez występowania ognisk całkowitego wyłysienia.

Jak zatrzymać łysienie telogenowe?

W niektórych przypadkach (np. proces regeneracji po przebytej infekcji) łysienie telogenowe ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy, w innych zatrzymanie procesu wypadania włosów wymaga ustalenia i usunięcia przyczyny, dlatego zalecana jest konsultacja ze specjalistą.

Czy łysienie telogenowe jest odwracalne?

Tak, łysienie telogenowe nie wiąże się z uszkodzeniem mieszków włosowych, dlatego jest całkowicie odwracalne po ustaleniu i wyeliminowaniu przyczyny wypadania włosów.

Łysienie telogenowe a androgenowe - jak odróżnić?

Łysienie telogenowe i androgenowe ma całkowicie inne przyczyny i objawy. Można je odróżnić m.in. po sposobie wypadania włosów. Łysienie telogenowe prowadzi do równomiernego przerzedzenia włosów na całej powierzchni głowy, natomiast łysienie androgenowe objawia się zwykle cofaniem się linii włosów, powstawaniem zakoli i przerzedzeniem włosów na czubku głowy u mężczyzn oraz stopniowym poszerzaniem przedziałka u kobiet.

Jak długo trwa wypadanie telogenowe?

Czas trwania procesu wypadania włosów w łysieniu telogenowym zależy od przyczyny przypadłości. W niektórych przypadkach ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy, w innych dopiero po eliminacji czynnika wpływającego na obciążenie organizmu.

Czy łysienie telogenowe u kobiet i mężczyzn wygląda tak samo?

W obu przypadkach za przypadłość odpowiada skrócony cykl wzrostu włosa, dlatego łysienie telogenowe u mężczyzn i kobiet przebiega podobnie, powodując równomierne przerzedzenie włosów na całej powierzchni głowy. Należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj kobiety zwracają większą uwagę na utratę włosów podczas codziennej pielęgnacji.

Źródła:

  • Elizabeth C. Hughes, Hasnain A. Syed, Dahlia Saleh, Telogen Effluvium, 2024
  • Pietro Gentile, Hair Loss and Telogen Effluvium Related to COVID-19: The Potential Implication of Adipose-Derived Mesenchymal Stem Cells and Platelet-Rich Plasma as Regenerative Strategies, 2022Fahham Asghar, Nazia Shamim, Umar Farooque, Haris Sheikh, Ramsha Aqeel, Telogen Effluvium: A Review of the Literature, 2020
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk