fbpx

Czy powiększanie ust kwasem hialuronowym jest bezpieczne? Możliwe skutki uboczne

powiększanie ust kwasem hialuronowym w warszawie

Kwas hialuronowy jest jedną z najczęściej stosowanych substancji w medycynie estetycznej. Nadaje skórze objętości, jednocześnie ją regenerując i nawilżając, dlatego świetnie sprawdza się do powiększania ust. Zabieg przynosi fantastyczne efekty i jest bardzo bezpieczny. Powikłania po wypełnianiu ust kwasem hialuronowym należą do rzadkości. 

Efekty powiększania ust kwasem hialuronowym są odwracalne

Kwas hialuronowy (HA) to materiał o wysokich właściwościach plastycznych i odmładzających. Znajduje szerokie zastosowanie w zabiegach wolumetrycznych, do których należy również modelowanie ust. HA wyróżnia się wysokim profilem bezpieczeństwa i jest wchłaniany. 

Z biegiem czasu ulega stopniowej degradacji, więc zabiegi z jego użyciem są odwracalne. Tym bardziej, że w razie potrzeby pomocne są preparaty z hialuronidazą. To enzym, który przyspiesza degradację kwasu hialuronowego, a więc po prostu go rozpuszcza. 

Jeśli jednak powiększanie ust spełnia oczekiwania, poprawą będziemy się cieszyć około 6-9 miesięcy. Po tym czasie wargi wracają do zwykłego kształtu. Jeśli istnieje taka potrzeba, zabieg po kilku tygodniach można powtórzyć. 

Powikłania a skutki uboczne powiększania ust

Powikłania po zastosowaniu kwasu hialuronowego mogą wystąpić natychmiast lub z opóźnieniem. Należą do nich reakcje alergiczne, ziarniaki, ropnie, infekcje, nawet zagrażająca martwica skóry. Takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej są wynikiem błędu – nieprzeprowadzenia wywiadu, zastosowania nieodpowiedniego preparatu, braku wystarczającej wiedzy. 

Powikłania należy odróżnić od fizjologicznych skutków ubocznych powiększania ust. Trzeba pamiętać, że jest to zabieg iniekcyjny, który, choć nieinwazyjny, pozostawia na skórze pewne przejściowe ślady. Najczęściej są to:

  • zaczerwienienie,
  • opuchlizna,
  • podrażnienie,
  • tkliwość,
  • zasinienie.

Tego typu objawy mogą być wyrażone w różny sposób, w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Stanowią normalną reakcję i pewnym czasie samoistnie ustępują. Zaczerwienienie i obrzęk zwykle przemija w ciągu 24-48 godzin. Drobne zasinienia znikają w przeciągu kilku dni. Po tygodniu zwykle ujawniają się pełne efekty powiększania ust

Jeśli przez dłuższy czas po zabiegu wciąż utrzymuje się opuchlizna, pojawia się ból, ciepłota w obszarze podania kwasu, należy zgłosić się do lekarza. Żadnych skutków ubocznych powiększania ust nie należy zwalczać na własną rękę. Przykładanie okładów z lodu może doprowadzić do krystalizacji kwasu hialuronowego. Z kolei rozmasowywanie grudek po powiększaniu ust, może tylko nasilić rozwijający się stan zapalny. 

Co przesądza o bezpieczeństwie powiększania ust kwasem hialuronowym?

Każdy, nawet najdrobniejszy zabieg niesie pewnego rodzaju ryzyko. Podczas manikiuru może dojść do zakażenia lub uszkodzenia płytki paznokcia. Masaż leczniczy zamiast pomóc zaszkodzi, jeśli będzie wykonany pomimo występowania przeciwwskazań. Chociaż ryzyko zawsze istnieje, są sposoby, aby je zminimalizować. 

Doświadczony lekarz medycyny estetycznej

Kluczowym elementem wpływającym na bezpieczeństwo zabiegów jest prawidłowość ich wykonania. Jeśli zajmuje się tym profesjonalista, wykwalifikowany lekarz, prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych wyraźnie maleje. Przesądza o tym wiedza i doświadczenie specjalisty, który:

  • potrafi wykluczyć ewentualne przeciwwskazania,
  • przeprowadzić daną procedurę zgodnie z najwyższymi standardami,
  • odpowiednio zareagować w razie wystąpienia działań niepożądanych.

Certyfikowane preparaty do modelowania ust

Ogromne znaczenie ma również jakość stosowanych materiałów. Do modelowania ust przeznaczona jest szeroka gama certyfikowanych preparatów HA o określonych właściwościach. Korzystanie z nich w sposób prawidłowy, zgodny z przeznaczeniem, podnosi bezpieczeństwo zabiegu. 

Przestrzeganie zaleceń po powiększaniu ust

O bezpieczeństwo zabiegu możemy zadbać i my sami, wybierając doświadczonych specjalistów i stosując się ściśle do ich wskazówek. Przestrzeganie zaleceń po powiększaniu ust pozwala nie tylko przyspieszyć regenerację skóry, lecz również zadbać o wymarzony efekt. 

Masowanie czy rozciąganie ust może przyczynić się do rozejścia kwasu hialuronowego, a nawet powstania „kaczego dzióbka”. Korzystanie z solarium, sauny, łaźni parowej, podobnie jak morsowanie, też jest niewskazane. Wysokie i niskie temperatury źle wpływają na kwas hialuronowy i mogą zaprzepaścić efekty zabiegu. 

Aby je utrzymać, warto wybrać najlepszego specjalistę i przestrzegać jego zaleceń. W Klinice Projekt Skóra służymy wiedzą i doświadczeniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o modelowaniu ust kwasem hialuronowym, zapraszamy na konsultacje. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie ważne pytania.

3.5/5 - (35)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk