fbpx

Nadpotliwość stóp i dłoni – jak złagodzić objawy?

Nadpotliwość stóp i dłoni

Jeśli masz poczucie, że nadpotliwość utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, nie musisz dłużej odczuwać dyskomfortu z tego powodu. Klinika dermatologii estetycznej Projekt Skóra oferuje nowoczesne rozwiązania dla osób zmagających się z nadpotliwością dłoni, stóp, pach oraz innych części ciała. Zabiegi, które wykonujemy są bezpieczne, a co najważniejsze skuteczne. Dowiedz się więcej o możliwościach leczenia!

Według badań z nadpotliwością zmaga się około 3 % populacji. Pomimo że pocenie się jest fizjologicznym procesem organizmu, to w nadmiernej ilości niekorzystnie wpływa na sferę psychologiczną, doprowadzając do rezygnacji z aktywności towarzyskiej i zawodowej.

Co to jest nadpotliwość?

Nadpotliwośćinaczej hiperhydroza to stan, w którym gruczoły potowe produkują więcej potu niż jest potrzebne do prawidłowej termoregulacji. W zależności od podłoża schorzenie klasyfikujemy jako: nadpotliwość wtórna (uogólniona) – wówczas problem obejmuje całe ciało i wynika ze stanów chorobowych. Nadpotliwość pierwotna występuje miejscowo tam, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów potowych – dotyczy najczęściej stóp, dłoni i pach.

Przyczyny nadpotliwości

Do zwiększonej potliwości predysponują czynniki:

  • genetyczne nadmierne pocenie może być dziedziczone rodzinnie,
  • fizjologiczne, takie jak: intensywny wysiłek fizyczny, silny stres i emocje, spożywanie ostrych potraw oraz okres klimakterium u kobiet,
  • wynikające ze stanów chorobowych: zaburzenia hormonalne – nadczynność tarczycy, neurologiczne – neuropatie, choroba Parkinsona, niektóre nowotwory – ziarnica złośliwa, guz nadnerczy, infekcje wirusowe i bakteryjne – gruźlica, bruceloza.

Czy nadmierna potliwość jest groźna dla zdrowia?

Nadpotliwość stóp i dłoni dla niektórych może wydawać się błahym problemem, jednak nieleczona powoduje, że organizmowi zaczynają towarzyszyć także inne dolegliwości. Skóra pod wpływem ciągłej wilgoci zmienia swoją naturalną sprężystość, traci cenne wartości, często pęka, a tym samym staje się idealną pożywką dla bakterii i grzybów. Przewlekła nadpotliwość stóp prowadzi do zmian skórnych w okolicach podeszwy oraz w wałach paznokciowych. Ciepłe środowisko obuwia to idealne miejsce dla rozwoju grzybicy. Ponadto na skutek przesadnej dbałości o higienę często dochodzi do pojawienia się odczynów alergicznych, a także maceracji skóry. W konsekwencjach zdrowotnych nie można także pominąć kwestii wpływu hiperhydrozy na stan psychiczny pacjenta. Z przeprowadzonych badań wynika, że blisko 50% osób cierpiących na nadmierne pocenie zmaga się z objawami depresji, poczuciem wstydu i wykluczenia społecznego.

Skuteczne leczenie nadpotliwości w Klinice Projekt Skóra

Klinika Projekt Skóra oferuje nowoczesne metody w walce z nadmierną potliwością. Zabiegi, takie jak: jonoforeza, radiofrekwencja mikroigłowa oraz terapia toksyną botulinową typu A cieszą się dużą skutecznością i co warto podkreślić – są bezpieczne oraz małoinwazyjne.

Jonoforeza w leczeniu nadpotliwości polega na działaniu podrażniającym kanały jonowe w gruczołach potowych za pośrednictwem prądu elektrycznego. Dzięki temu nadmierna aktywność gruczołów potowych zostaje zahamowana. Jest bardzo skuteczna w leczeniu nadpotliwości stóp. Metodyka zabiegu polega na zanurzeniu stóp w wodzie, przez którą przepuszcza się prąd galwaniczny. Dla skuteczności efektu serię zabiegów należy wykonywać co 3-5 dni przez 2- 4 tygodnie, następnie rzadziej dla podtrzymania efektu.

Radiofrekwencja mikroigłowa zabieg zwany również koagulacją frakcyjną. Po znieczuleniu miejscowym skórę nakłuwa się głowicą wyposażoną w kilkadziesiąt igieł podgrzewanych w skórze do około 60 stopni. Zabieg należy powtórzyć dwukrotnie – po miesiącu i po dwóch miesiącach.

Toksyna botulinowa typu A (popularnie zwana botoksem) – terapia z jej zastosowaniem polega na serii iniekcji w okolicach obszaru dotkniętego nadmierną potliwością. Dochodzi wówczas do blokady działania nerwów zaopatrujących gruczoły potowe. Zabieg wykonywany jest za pomocą cieniutkich igieł, trwa kilkanaście minut, a bezpośrednio po nim pacjent może wrócić do codziennych aktywności. Rezultaty utrzymują się od kilku miesięcy do roku.

Mając świadomość, jakie konsekwencje dla wielu osób stanowi często wieloletnia walka z nadpotliwością, nasz zespół podchodzi do każdego pacjenta z empatią i zrozumieniem. W indywidualny sposób dobieramy właściwą formę terapii w zależności od potrzeb. Dzięki tak zindywidualizowanemu podejściu możemy pochwalić się wysoką efektywnością naszych zabiegów, a także wciąż rosnącym gronem zadowolonych pacjentów. Umów się na konsultacje z jednym z naszych specjalistów!

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk