fbpx

Znamiona skórne – rodzaje i leczenie

usunięcie zmian

Znamiona barwnikowe (powszechnie znane jako „pieprzyki”), włókniaki, tłuszczaki, brodawki. Każdy z nas dobrze zna przynajmniej niektóre z nich. Towarzyszą nam na każdym etapie życia. Bywa, że nie stanowią większego problemu i nie przeszkadzają w codziennym życiu, ale zdarza się też, że są przyczyną poważnych kompleksów, a nawet mogą być zagrożeniem dla zdrowia! Na szczęście, nie jesteśmy na nie skazani! W tym artykule dowiesz się, jakie są najczęściej występujące rodzaje znamion i jak można je usunąć.

Rodzaje znamion skórnych

Jednymi z najbardziej znanych znamion skórnych są znamiona barwnikowe, które mogą mieć bardzo różny charakter i bywa, że pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie. Najczęściej mają jasnobrązowy kolor, ale mogą też być ciemnobrązowe, a nawet błękitne. Znamiona barwnikowe należą do głównych przyczyn czerniaka skóry, a zatem warto poddawać je regularnej kontroli.

Brodawka łojotokowa jest kolejną często występującą zmianą na skórze. Pojawia się zwłaszcza u osób po 30 roku życia. Brodawka ma chropowatą, grudkowatą powierzchnię. Zwykle stanowi problem natury estetycznej, jednakże jeśli wyraźnie się powiększa lub wywołuje świąd, często świadczy to o podłożu chorobowym.

Nie wszystkie znamiona stanowią zagrożenie dla zdrowia. Przykładem zmian skórnych o łagodnym charakterze są włókniaki. Chociaż nie wywołują one chorób nowotworowych, wiele osób decyduje się na usunięcie ich ze względów estetycznych. Włókniaki dzielimy na dwa rodzaje: miękkie oraz twarde. Występują w formie grudkowatych krostek, które nie są bolesne ani nie wywołują świądu.

Kolejną zmianą skórną charakteryzującą się łagodnym charakterem są kaszaki. Z reguły nie przekraczają rozmiaru kilku milimetrów i są niegroźne dla zdrowia. Występują w formie podskórnych guzów i z reguły pojawiają się powyżej 30 roku życia.

Leczenie znamion skórnych

Przed podjęciem decyzji o metodzie leczenia, dermatolog ocenia charakter zmian skórnych, przeprowadzając badanie dermoskopowe lub wideodermoskopowe. W zależności od rodzaju znamienia, leczenie może polegać na wycięciu chirurgicznym, elektrokoagulacji bądź laserowym usunięciu zmian. Leczenie pojedynczych zmian, które nie wymagają interwencji chirurgicznej, odbywa się zazwyczaj na pierwszej wizycie. Bez względu na metodę leczenia, skóra po zabiegu wymaga szczególnej pielęgnacji.

Chcesz usunąć nieestetyczne znamiona i cieszyć się gładką, zdrową skórą? Zapraszamy do kliniki Projekt Skóra, gdzie nasi doświadczeni specjaliści zbadają charakter znamion i zaproponują Tobie najlepszą metodę leczenia!

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk