fbpx

Czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Zalecenia po zabiegu powiększania ust

Czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego

W ostatnich latach zabiegi medycyny estetycznej, a szczególnie powiększanie ust kwasem hialuronowym, cieszą się coraz większą popularnością. Zabiegi przy użyciu kwasu hialuronowego nie tylko powiększają usta, ale również poprawiają ich wygląd ogólny, kolor, redukują asymetrię oraz zapewniają odpowiednie nawilżenie. Zadowalające efekty zależą przede wszystkim od doświadczenia specjalisty wstrzykującego kwas hialuronowy, ale duże znaczenie ma również przestrzeganie określonych zasad po zabiegu. Niektóre czynności mogą wpłynąć na osłabienie efektu zabiegu, inne mogą przyczynić się do wystąpienia powikłań. Dowiedz się, jak pielęgnować usta po kwasie hialuronowym i czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego.

Zalecenia po powiększeniu ust kwasem hialuronowym

Ze względu na swoje właściwości nawilżające i uelastyczniające, kwas hialuronowy znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Preparat ma wysoką biokompatybilność, dlatego zabiegi z jego użyciem uznawane są za bezpieczne i znajdują wielu zwolenników wśród pacjentów i lekarzy, m.in. specjalistów z dziedziny medycyny estetycznej.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego jest powiększanie ust. Warunkiem uzyskania oczekiwanych efektów jest doświadczenie specjalisty wykonującego zabieg oraz przestrzeganie jego zaleceń dotyczących dalszego postępowania.

W pierwszych dniach po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym należy szczególnie dbać o higienę okolicy zabiegowej i nawilżenie warg. Należy unikać dotykania ust, narażania ich na znaczące wahania temperatury oraz używania ciężkich pomadek.

Bardzo istotne znaczenie ma picie wody po powiększaniu ust kwasem hialuronowym, ponieważ preparat ma silne właściwości wiążące. Właściwe nawodnienie wpływa więc na efekt zabiegu i nawilżenie ust.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc

Zalecenia po kwasie hialuronowym — uważaj na te 4 rzeczy!

Po zabiegu kwasem hialuronowym pacjent otrzymuje od lekarza listę z zaleceniami. Ich przestrzeganie może wpływać nie tylko na procesy regeneracyjne, ale również na końcowy efekt zabiegu.

Chociaż wszystkie zalecenia po zabiegu są bardzo ważne, szczególnie należy wystrzegać się czterech rzeczy:

 • dotykania ust (przede wszystkim w dniu zabiegu),
 • bezpośredniego przykładania kostek lodu (ryzyko odmrożenia),
 • narażania na duże wahania temperatury (np. korzystanie z sauny, komór zimna),
 • przyjmowania określonych substancji, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków hamujących krzepliwość krwi, alkoholu.

Czego nie lubi kwas hialuronowy i dlaczego?

Naturalnie występujący w organizmie człowieka kwas hialuronowy nie ma specjalnych wymagań (chociaż na pewno lubi wodę), natomiast medycyna estetyczna nie wykorzystuje do wstrzykiwań preparatów pobranych od człowieka (byłoby to niemożliwe), tylko sięga po preparaty wytworzone w procesie technologicznym. Chociaż jest to niemal ta sama substancja, pochodzi z zewnątrz i zanim przyniesie określony rezultat, wymaga przestrzegania konkretnych zasad.

Niektóre czynniki mogą negatywnie wpływać na działanie kwasu hialuronowego, można wśród nich wyróżnić:

 • niewystarczające nawodnienie organizmu – substancja ma silne właściwości higroskopijne, wiąże wodę, a jej brak uniemożliwia uzyskanie odpowiedniego efektu działania preparatu,
 • bardzo niskich temperatur (bezpośrednio przykładane kostki lodu, korzystanie z komór zimna) – gwałtowne i znaczne oziębienie ust może mieć wpływ na niewłaściwe (np. nierównomierne) działanie preparatu, co może doprowadzić np. do powstania zgrubień,
 • oddziaływanie wysokiej temperatury (korzystanie z łaźni parowej, solarium, opalanie twarzy, picie gorących napojów) – wysoka temperatura wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz przyspiesza rozkład kwasu hialuronowego.
 • uciskanie — może utrudniać równomierne rozłożenie substancji i przyczynić się do wystąpienia asymetrii.

Czego nie można robić po powiększaniu ust?

Sam zabieg powiększania ust jest stosunkowo bezpieczny i wiąże się z niewielkim ryzykiem powikłań. Za uzyskanie oczekiwanego rezultatu odpowiada lekarz wykonujący zabieg, ale w dużej mierze również sam pacjent, jego postępowanie i przestrzeganie zaleceń. Niektóre wiążą się z ryzykiem infekcji, inne mogą mieć wpływ na gojenie lub ostateczny wygląd ust po powiększeniu.

Zalecenia po zabiegu dotyczą odpowiedniej pielęgnacji, która poprawia komfort i wpływa na wygląd ust oraz czynności, których należy unikać, aby nie doprowadzić do ewentualnych powikłań.

W zaleceniach pozabiegowych na pewno znajdzie się informacja o tym, czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w usta:

 • dotykać ust (po iniekcji usta narażone są na wystąpienie infekcji),
 • narażać się na duże wahania temperatury,
 • pić alkoholu (rozszerzenie naczyń, osłabienie odporności),
 • przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych (czyli wielu środków przeciwbólowych m.in. tych zawierających ibuprofen),
 • chodzić na basen (ryzyko infekcji),
 • używać szminek (i ciężkiego makijażu, zalecenie dotyczy głównie nakładania podkładów i pudrów w okolicy pozabiegowej),
 • uciskać i nadmiernie rozciągać ust (przerysowana mimika, „dzióbek”).

Dodatkowo zaleca się, aby w ciągu dwóch tygodni po zabiegu unikać:

 • jedzenia pikantnych potraw (podrażnienie),
 • palenia papierosów (palenie papierosów osłabia zdolności regeneracyjne i dodatkowo przyczynia się do powstawania zmarszczek wokół ust),
 • wysiłku fizycznego.

Chociaż lista punktów dotyczących tego, czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego wydaje się stosunkowo długa, należy pamiętać, że przeciwwskazania dotyczą jedynie dwóch tygodni po zabiegu. Po tym czasie pacjent może bez żadnych przeszkód cieszyć się zmysłowymi, pięknymi i idealnie nawilżonymi wargami.

Chcesz zobaczyć efekty zabiegów naszych Dermatologów odwiedź nas na Instagramie

Efekty zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego w klinice Projekt Skóra w Warszawie utrzymują się przez okres 6-9 miesięcy. Jeśli nie ma przeciwwskazań, kwas hialuronowy może być użyty ponownie.

FAQ – pytania pacjentów i odpowiedzi

Czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w usta?

Po zabiegu powiększania ust należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przede wszystkim nie można dotykać ust, naciskać, pić alkoholu, przyjmować niektórych leków, narażać się na gwałtowne zmiany temperatury.

Dlaczego trzeba pić dużo wody po kwasie hialuronowym?

Preparat ma silne działanie higroskopijne, co oznacza, że wchłania bardzo dużo wody. Aby uzyskać pożądane efekty po powiększeniu ust, należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu.

Jak spać po zabiegu kwasem hialuronowy?

Najlepiej spać na plecach, aby uniknąć uciskania ust. Szczególnie niewskazane jest spanie na brzuchu.

Co niszczy kwas hialuronowy?

Substancją odpowiedzialną za niszczenie, a konkretnie rozpuszczenie kwasu hialuronowego jest enzym hialuronidaza. Substancja może być zastosowana w przypadku nieudanych zabiegów lub ewentualnych działań niepożądanych związanych z zastosowaniem preparatu powiększającego usta.

Jakie są zalecenia po zabiegu ust kwasem hialuronowym?

Zalecenia pielęgnacyjne dotyczą przestrzegania zasad higieny, właściwego nawodnienia organizmu oraz odpowiedniego nawilżania warg po zabiegu.

Należy również ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących tego, czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, m.in. należy unikać dotykania ust, narażania się na oddziaływanie skrajnych temperatur, picia alkoholu i przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

3.7/5 - (55)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk