fbpx

Jak pielęgnować skórę po zabiegu z zastosowaniem lasera frakcyjnego?

laser frakcyjny a pielęgnacja skóry

Odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu laserem pozwala szybciej cieszyć się rezultatami leczenia i uzyskać lepsze efekty kuracji. Dzięki niej można ustrzec się bolesnych otarć i zakażeń. Jak dbać o skórę po laserze frakcyjnym? Jakie kosmetyki stosować, a czego unikać? Przedstawiamy najważniejsze zalecenia dla pacjentów.

Co dzieje się ze skórą na skutek działania lasera frakcyjnego CO2?

Laser frakcyjny CO2 jest jednym z najnowszych odkryć medycyny estetycznej. Doskonale sprawdza się m.in. w niwelowaniu zmarszczek, blizn, przebarwień i objawów fotostarzenia. Działa na skórę równomiernie rozprowadzanymi, skupionymi wiązkami światła, które wnikają głęboko w tkankę i dokonują w niej kontrolowanych mikrouszkodzeń. Na skutek wytworzenia wysokiej temperatury dochodzi do odparowania (ablacji) mikroskopijnych fragmentów skóry. W efekcie rozpoczyna się naturalny proces odbudowy tkanki. 

Laser nie pozostawia po sobie ran ani blizn. Pobudza natomiast produkcję kolagenu i elastyny, które odpowiadają za odnowę skóry i redukcję niedoskonałości, w tym wszelkich oznak postępującego procesu starzenia. Zabieg laserem frakcyjnym zapewnia wyraźnie widoczne efekty, a jednocześnie krótki czas rekonwalescencji. Proces gojenia to pierwszy i nieunikniony rezultat laseroterapii, przy czym zachodzi on dość szybko i świadczy o uruchomieniu korzystnych dla cery procesów naprawczych. 

Skóra po zabiegu laserowym staje się podrażniona, tkliwa i opuchnięta, a pacjent odczuwa dyskomfort porównywalny z uczuciem pieczenia i rozpalenia po oparzeniu słonecznym. Kilka pierwszych dni po zabiegu ma duże znaczenie w kontekście efektów końcowych terapii, dlatego bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja połączona z bezwzględnym przestrzeganiem zaleceń specjalisty.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc zadzwoń do nas i pozwól sobie pomóc

Jak dbać o skórę po zabiegu laserowym?

W ciągu 48h od wykonania zabiegu laserem frakcyjnym CO2 skóra jest w dużym stopniu narażona na działanie czynników zewnętrznych, dlatego wymaga szczególnej ochrony. Nieprzestrzeganie zaleceń pozabiegowych może skończyć się zakażeniem, powstaniem otarcia, krwawieniem lub wystąpieniem trwałych odbarwień. Przez minimum dwie doby, a najlepiej 5–7 dni od poddania skóry działaniu lasera, nie należy:

  • wykonywać ćwiczeń fizycznych, 
  • korzystać z sauny, basenu, jacuzzi ani brać gorących kąpieli,
  • pić alkoholu,
  • nakładać makijażu ani spryskiwać perfumami obszaru zabiegowego,
  • przytulać zwierząt, które mogą mieć zanieczyszczoną sierść.

Z wykonywaniem peelingów trzeba wstrzymać się co najmniej 14 dni (do złuszczenia skóry po zabiegu laserowym dojdzie samoistnie). Przez 4–6 tygodni obowiązuje bezwzględny zakaz opalania.

By zadbać o odpowiednią higienę i pielęgnację skóry po zabiegu laserem frakcyjnym, trzeba pamiętać również o:

  • spaniu na świeżo zmienionej poszewce,
  • umyciu skóry nie wcześniej niż po 12–24 godzinach od zabiegu, najlepiej przegotowaną wodą lub delikatną emulsją micelarną, bez pocierania ręcznikiem (można osuszyć się ręcznikiem papierowym),
  • stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej (kremów z wysokim filtrem SPF 50+ przez co najmniej 30 dni).

Czym smarować skórę po laserze?

Pielęgnacja skóry po laserze frakcyjnym w początkowym okresie (48h) polega na stosowaniu preparatów przyspieszających regenerację naskórka oraz wody termalnej. Szczegółowe wskazówki dotyczące tego, jak zadbać o skórę twarzy po zabiegu laserowym i które kosmetyki stosować zarówno w pierwszych, jak i późniejszych dniach, daje lekarz przeprowadzający procedurę zabiegową. 

Ogólne zalecenie mówi, by kremy natłuszczające zastąpić nawilżającymi. Można sięgać po kremy i maści na bazie aloesu, róży damasceńskiej oraz naturalnych ekstraktów z brzozy, lawendy czy nagietka. Pomocne są też preparaty z pro i prebiotykami, które odbudowują barierę naskórkową, oraz hydrolaty w sprayu łagodzące uczucie ściągnięcia. By zachować najwyższy stopień bezpieczeństwa, warto wybierać kosmetyki mineralne.

Chcesz zobaczyć efekty zabiegów naszych Dermatologów odwiedź nas na Instagramie

Chcesz przekonać się o skuteczności lasera frakcyjnego na własnej skórze? Postaw na współpracę ze specjalistami! Projekt Skóra to miejsce, w którym możesz liczyć nie tylko na profesjonalnie wykonany zabieg, ale również na bardzo dobrą opiekę pozabiegową.

3.4/5 - (56)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk