fbpx

Dermatologia – działanie, przeciwwskazania, zabieg

dermatologia

Dermatologia to specjalizacja medyczna zajmująca się leczeniem chorób skóry, włosów i paznokci, która stale ewoluuje, dostosowując się do nowych wyzwań i odkryć naukowych. Dynamiczny rozwój i wszechstronność łącząca dziedziny, takie jak wenerologia, medycyna estetyczna, trychologia, dermatochirurgia i kosmetologia, sprawiają, że dermatologia odgrywa najważniejszą rolę w ochronie i poprawie zdrowia skóry, włosów oraz paznokci. Jakie techniki i metody leczenia wykorzystuje się we współczesnej dermatologii, oraz jakie znaczenie ma ta dziedzina medycyny dla poprawy jakości życia pacjentów?

Czym jest dermatologia?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorób skóry, włosów i paznokci. Specjalizacja obejmuje szeroki zakres problemów skórnych, począwszy od łagodnych zmian po poważne choroby, takie jak np. rak skóry.

W dzisiejszych czasach dermatologia łączy w sobie elementy innych dziedzin, a niektóre z wykorzystywanych metod leczenia są powszechnie stosowane również w medycynie estetycznej w celu poprawy kondycji skóry lub jej odmłodzenia (dermatologia estetyczna). Takie podejście świadczy o dynamicznym rozwoju i adaptacji do zmieniających się potrzeb pacjentów.

Dermatolodzy specjalizują się nie tylko w leczeniu chorób skóry, ale również doradzają w kwestiach dotyczących jej pielęgnacji, co ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu wielu problemom dermatologicznym.

Dermatologia – jakie badania można wykonać?

W ramach diagnostyki dermatologicznej istnieją trzy główne badania, które odgrywają zasadniczą rolę w identyfikowaniu i leczeniu schorzeń skóry. Każde z nich ma swoje zastosowanie i pozwala na dokładną ocenę stanu skóry pacjenta. Badania te są fundamentem w diagnostyce dermatologicznej, umożliwiając dermatologom dokładne zrozumienie natury problemu skórnego pacjenta i dostosowanie najbardziej skutecznych metod leczenia.

Dermatoskopia i wideodermatoskopia

Wideodermatoskopia i dermatoskopia to nowoczesne metody diagnostyczne stosowana w dermatologii. Badania pozwalają na szczegółową analizę zmian skórnych, w tym nowych znamion czy podejrzanych pieprzyków. Te nieinwazyjne metody pozwalają na uzyskanie powiększonego obrazu struktur skórnych, co jest kluczowe we wczesnym wykrywaniu czerniaka i innych nowotworów skóry. Dzięki wideodermatoskopii dermatolodzy mogą dokładnie monitorować zmiany skórne, oceniając ich ewolucję w czasie, co jest istotne przy wczesnym rozpoznawaniu poważnych chorób, takich jak np. nowotwór złośliwy skóry1.

Wymaz ze zmian skórnych

Wymaz ze zmian skórnych to prosta, ale niezwykle ważna procedura diagnostyczna wykorzystywana w dermatologii. Badanie polega na pobraniu próbki z powierzchni zmiany skórnej, która następnie jest analizowana pod mikroskopem. Ta metoda pozwala na wykrycie obecności patogenów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby, czy pierwotniaki, które mogą być przyczyną infekcji lub stanów zapalnych skóry. Wymaz ze zmian skórnych jest nieoceniony w diagnostyce chorób zakaźnych skóry, w tym również tych przenoszonych drogą płciową. Jest to również kluczowe badanie w procesie diagnozowania różnych typów wyprysków.

Biopsja skóry

Biopsja to inwazyjne, ale niezwykle istotne badanie, pozwalające na dokładną ocenę tkanki skórnej. Cała procedura diagnostyczna polega na pobraniu niewielkiego fragmentu skóry. Tkanka jest następnie badana histopatologicznie. Dzięki biopsji możliwa jest precyzyjna diagnoza różnych zmian skórnych, w tym nowotworów. Badanie to ma fundamentalne znaczenie w wykrywaniu raka skóry, m.in. czerniaka, co może decydować o szybkości i skuteczności podjętego leczenia2. Biopsja może być również niezbędna w diagnozowaniu schorzeń, takich jak łuszczyca czy zapalenie skóry, które mogą wymagać bardziej złożonego podejścia terapeutycznego.

Dermatologia – jakimi chorobami się zajmuje?

Dermatologia koncentruje się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu szerokiej gamie chorób i problemów skóry, włosów i paznokci. W swojej praktyce dermatolodzy łączą wiedzę medyczną z różnych dziedzin z nowoczesnymi technikami leczenia i medycyny estetycznej. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na kompleksowe rozwiązania przynoszące ulgę w różnych chorobach skórnych i innych przypadłościach z zakresu dermatologii.

Leczenie AZS (Atopowego Zapalenia Skóry)

Atopowe Zapalenie Skóry to przewlekła choroba charakteryzująca się suchą, swędzącą skórą i tendencją do nawrotów. Leczenie AZS wymaga kompleksowego podejścia, które może obejmować farmakoterapię, zmiany w codziennej pielęgnacji skóry oraz edukację pacjenta. Dermatolodzy często stosują emolienty, kortykosteroidy miejscowe oraz leki przeciwzapalne, aby łagodzić objawy i kontrolować przebieg choroby.

Leczenie łuszczycy

Łuszczyca będąca przewlekłą chorobą skóry charakteryzuje się czerwonymi, łuszczącymi się plamami. Leczenie łuszczycy wymaga indywidualnego podejścia, zazwyczaj łączącego terapię miejscową, światłoleczenie oraz zaawansowane leczenie systemowe, w tym terapie biologiczne. Dermatolodzy kładą nacisk na długoterminową kontrolę choroby, minimalizując ryzyko powikłań.

Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwość, czyli nadmierne pocenie się, może wpływać na jakość życia pacjentów. Dermatolodzy stosują różne metody leczenia nadpotliwości, m.in. injekcje toksyny botulinowej, pozwalające zmniejszyć aktywność gruczołów potowych (szczególnie w obrębie pach, dłoni i stóp), przynoszące ulgę i poprawiające komfort pacjentów.

Leczenie trądziku

Trądzik to powszechna choroba skóry, która może znacząco wpływać na wygląd i dyskomfort pacjentów. Ponadto zmiany mogą przyczyniać się do zmian zapalnych i powstawania blizn. Dermatolodzy oferują szeroką gamę metod umożliwiajacych leczenie trądziku, m.in. leki miejscowe i ogólnoustrojowe, terapię światłem i peelingi chemiczne, pozwalające skutecznie leczyć trądzik i poprawić stan skóry.

Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową

Dermatolodzy odgrywają ważną rolę w diagnozowaniu i leczeniu chorób przenoszonych drogą płciową, które mogą objawiać się zmianami na skórze i błonach śluzowych. W zależności od rodzaju przypadłości leczenie obejmuje odpowiednie terapie antybiotykowe, antywirusowe lub zabiegi (np. w przypadku leczenia kłykcin kończystych), a także edukację pacjentów w zakresie profilaktyki.

Leczenie problemów z włosami i skórą głowy

Dermatologia zajmuje się również problemami z włosami i skórą głowy, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry, nadmierne wypadanie włosów czy łupież. Leczenie może obejmować farmakoterapię, zabiegi laserowe oraz inne metody stymulujące wzrost włosów i poprawiające stan skóry głowy.

Leczenie chorób paznokci

Choroby paznokci, takie jak grzybica, zaburzenia wzrostu czy zmiany związane z chorobami skóry wokół paznokci, są również w zakresie kompetencji dermatologów. Leczenie grzybicy może obejmować leki miejscowe, terapie przeciwgrzybicze oraz zalecenia dotyczące odpowiedniej pielęgnacji.

Leczenie innych chorób i problemów skórnych

Dermatolodzy zajmują się także szeroką gamą innych problemów skórnych, takich jak wyprysk kontaktowy alergiczny, znamiona i zmiany skórne, infekcje oraz różne rodzaje nowotworów skóry. Leczenie wymaga indywidualnego podejścia, często łączącego różne metody terapeutyczne.

Jak wygląda leczenie dermatologiczne?

W terapii dermatologicznej choroby leczy się różnymi metodami, dostosowywanymi do konkretnego rodzaju i stadium choroby. Jednym z podstawowych sposobów leczenia jest farmakoterapia, która obejmuje stosowanie leków w różnych postaciach – mogą to być tabletki (leczenie ogólne), ale również preparaty do użytku zewnętrznego takie jak maści, kremy czy żele (leczenie miejscowe).

W przypadku występowania niepokojących zmian skórnych często konieczne jest ich chirurgiczne usunięcie i wykonanie badania histopatologicznego, którego wynik wpływa na wybór metod dalszego postępowania.

Wśród innych metod terapeutycznych stosowanych w dermatologii można również wymienić fototerapię, kriochirurgię, czy zabiegi wykorzystywane również w medycynie estetycznej, takie jak mezoterapia, laseroterapia, czy botoks.

Dermatologia – jakie zabiegi można wykonać?

Dermatologia oferuje szeroki zakres zabiegów, które mają na celu nie tylko leczenie chorób skórnych, ale również jej regenerację, wpływającą na poprawę wyglądu i stanu skóry. Zabiegi mogą obejmować zarówno proste procedury, jak i bardziej zaawansowane techniki. Wśród głównych metod i procedur wykorzystywanych w dermatologii można wyróżnić:

 • usuwanie pieprzyków i znamion – te zmiany skórne mogą być usuwane ze względów estetycznych lub medycznych, jeśli dermatolog oceni, że istnieje ryzyko zezłośliwienia zmiany. Usuwanie odbywa się zazwyczaj poprzez procedury chirurgiczne, lub za pomocą lasera CO2,
 • usuwanie brodawek płciowych – kłykciny kończyste to brodawki przenoszone drogą płciową, które wymagają specjalistycznej interwencji dermatologicznej. Usuwanie tych zmian może odbywać się za pomocą metod chirurgicznych, ale również mniej inwazyjnych metod, takich jak kriochirurgia, czy laseroterapia,
 • usuwanie brodawek i włókniaków – główną przyczyną usuwania tych łagodnych zmian skórnych są względy estetyczne lub dyskomfort. Najczęściej wykorzystuje się terapię laserowę.
 • laser frakcyjny CO2 – jest zaawansowaną technologią używaną w dermatologii do leczenia różnych problemów skórnych. Szczególnie efektywny w redukowaniu blizn, w tym tych po trądziku, oraz blizn pourazowych, czy zmian barwnikowych,
 • mezoterapia – procedura polegająca na mikroiniekcjach składników aktywnych, takich jak witaminy, minerały, kwas hialuronowy, bezpośrednio w skórę. Jest to popularna metoda nawilżania skóry, poprawy jej odżywienia oraz leczenia nadmiernego wypadania włosów. Może być również wykorzystywana do leczenia blizn i wspomagania procesu gojenia,
 • zabiegi z botoksem – toksyna botulinowa w dermatologii wykorzystywana jest do leczenia nadpotliwości. Iniekcje botoksu mogą znacząco zmniejszyć aktywność gruczołów potowych.

Dermatologia – kto może skorzystać z pomocy lekarza?

Dermatologia to dziedzina medycyny dostępna dla każdej grupy wiekowej, oferująca szeroki zakres usług diagnostycznych, leczniczych i profilaktycznych. Niezależnie od wieku, skóra może być narażona na różne problemy, od drobnych dolegliwości po poważne choroby skórne.

Dermatologia dziecięca

Dermatolog dziecięcy specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób skórnych u dzieci, w tym w leczeniu AZS (Atopowego Zapalenia Skóry), wyprysków, alergii skórnych, czy kurzajek. Ponadto dermatologia dziecięca może zajmować się problemami ze skórą głowy u niemowląt, chorobami paznokci u dzieci, czy trądziku pospolitego u nastolatków. Ważną rolą dermatologa dziecięcego jest również edukacja pacjentów i ich rodzin w zakresie odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz profilaktyki chorób skórnych.

Dermatologia dla dorosłych

Dorośli pacjenci mogą korzystać z szerokiego spektrum usług dermatologicznych, w tym z leczenia trądziku różowatego, łuszczycy, nadpotliwości, chorób przenoszonych drogą płciową, a także problemów z włosami i skórą głowy. Dermatolodzy dla dorosłych oferują również zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak np. mezoterapia, które mogą wspierać regenerację skóry po leczeniu różnorodnych przypadłości.

Dermatologia dla seniorów

Seniorzy mogą skorzystać z pomocy dermatologów w zakresie przypadłości i potrzeb skóry dojrzałej. Dermatolodzy zajmujący się pacjentami z tej grupy wiekowej koncentrują się na diagnozowaniu i leczeniu zmian skórnych związanych z wiekiem, takich jak zmiany barwnikowe, problemy z suchą skórą, a nawet rozwojem nowotworów. Ponadto lekarze mogą pomóc pacjentom zmagającym się z nadmiernym łysieniem, czy plamami wątrobowymi3.

Dermatologia – wskazania do konsultacji z lekarzem

Konsultacja z dermatologiem może być niezbędna w wielu sytuacjach, takimi jak:

 • nowe znamiona, zmiany w kształcie, kolorze lub wielkości istniejących pieprzyków,
 • problemy z trądzikiem,
 • choroby skóry, np. łuszczyca czy AZS,
 • nadmierne wypadanie włosów lub łysienie,
 • problemy z paznokciami, w tym przebarwienia, pogrubienie, rozwarstwianie, czy objawy grzybicy paznokci,
 • choroby przenoszone drogą płciową,
 • chroniczne lub nawracające infekcje skóry,
 • zmiany skórne związane z ekspozycją na słońce,
 • alergie skórne i wypryski kontaktowe,
 • niejasne objawy skórne, takie jak przewlekły świąd, suchość skóry, czerwone plamy czy pęcherze.

Dermatologia w Warszawie

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na usługi dermatologiczne, wynikającego z różnorodności schorzeń skórnych u osób w każdym wieku, duże aglomeracje oferują szeroki dostęp do dermatologów i leczenia dermatologicznego. Jednym z miejsc, w którym pacjenci mogą liczyć na pomoc w zakresie diagnostyki i leczenia chorób skóry, włosów i paznokci jest klinika Projekt Skóra w Warszawie. Nasi lekarze to wykwalifikowani specjaliści, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zapewniają opiekę na najwyższym poziomie. Nowoczesne wyposażenie kliniki umożliwia przeprowadzanie zaawansowanych badań diagnostycznych i zabiegów, co jest kluczowe dla skutecznego leczenia i satysfakcji pacjentów. Indywidualne podejście do każdego przypadku, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb i oczekiwań, sprawia, że klinika Projekt Skóra cieszy się zaufaniem pacjentów poszukujących kompleksowej opieki dermatologicznej.

FAQ

Odpowiedzi na najczęstsze zadawane pytania dotyczące dermatologii.

Czym zajmuje się dermatologia?

Dermatologia to dział medycyny, który koncentruje się na diagnozowaniu, leczeniu i zapobieganiu chorobom skóry oraz jej przydatków (gruczoły, włosy, paznokcie).

Na jakie badania może skierować dermatolog?

Dermatolog może skierować pacjentów na różnorodne badania, które pomagają w diagnozowaniu chorób skórnych, m.in. wideodermatoskopię, biopsję skóry, wymazy ze zmian skórnych oraz różne testy alergiczne. Badania są istotne w dokładnym diagnozowaniu i planowaniu skutecznego leczenia.

Czy do dermatologa potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu?

Tak, od 2015 roku konieczne jest skierowanie do dermatologa. Wyjątek stanowi specjalista wenerologii, do którego nie jest wymagane skierowanie.

Czy dermatolog to lekarz specjalista?

Tak, dermatolog to lekarz posiadający specjalizację z dermatologii. Tytuł specjalisty dermatologa oznacza posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności do diagnozowania i leczenia chorób skórnych.

Czy dermatolog bada?

Dermatolodzy przeprowadzają badania fizykalne skóry, włosów, paznokci oraz stosują różne metody diagnostyczne, takie jak dermatoskopia, aby dokładnie ocenić stan skóry pacjenta i zdiagnozować ewentualne choroby.

Co przepisuje dermatolog?

Dermatolog przepisuje leki ogólne miejscowe lub zaleca zabiegi, których wymaga przypadłość pacjenta.

Czy dermatolog może rozpoznać czerniaka?

Dermatolog ma odpowiednie kwalifikacje do rozpoznawania czerniaka i innych rodzajów nowotworów skóry. Wykorzystuje do tego celu narzędzia diagnostyczne, takie jak dermatoskopia oraz może wykonywać biopsję, aby potwierdzić diagnozę.

Ile kosztuje wizyta u dermatologa?

Koszt wizyty u dermatologa może się znacznie różnić w zależności od regionu kraju, czy konkretnej placówki. Konsultacja dermatologiczna w klinice Projekt Skóra w Warszawie kosztuje od 250 do 450 zł.

Czy dermatolog bada miejsca intymne?

Dermatolodzy są wykwalifikowani do badania miejsc intymnych, zwłaszcza w przypadkach podejrzeń o choroby przenoszone drogą płciową, brodawki płciowe czy inne zmiany skórne w tych obszarach.

Źródła:

 1. Krasowska D., Kupiec A., Kowalczyk I., Kozioł M., Gerkowicz A., Dermatoskopia – nowoczesna metoda diagnostyki chorób skóry, 2019
 2. red. Rutkowski P., Owczarek W., Raki skóry, 2020
 3. Kaszuba A., Szepietowski J., Adamski Z., Dermatologia geriatryczna, 2016
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk