fbpx

Usuwanie zmarszczek – dlaczego nie warto zwlekać? Kiedy skóra zaczyna się starzeć?

Usuwanie zmarszczek – dlaczego nie warto zwlekać

Zmarszczki potrafią powstać jeszcze przed 30. rokiem życia, a im wcześniej wystąpią, tym głębszych zmian starzeniowych można spodziewać się wraz z wiekiem. W usuwaniu zmarszczek ważna jest szybkość reakcji. Natychmiast podjęta interwencja to szansa na odzyskanie gładkiej, jędrnej skóry już po jednym małoinwazyjnym zabiegu. Jak i kiedy działać, gdy na twarzy widać pierwsze oznaki procesu starzenia? Wyjaśniamy.

Pierwsze objawy starzenia się skóry. Jak je rozpoznać?

Początek procesu starzenia się skóry, wbrew pozorom, przypada dużo wcześniej niż w wieku średnim, po przekroczeniu symbolicznej granicy 40 lat. Maksymalne możliwości regeneracyjne struktur budujących organizm człowieka, w tym tkanki skórnej, są osiągane około 25. roku życia. Później ich wydolność spada. Wyraźnie widać to w zmianie gęstości skóry, która od tego momentu z każdym kolejnym rokiem ma w swoich strukturach o 2% kolagenu mniej. W efekcie stopniowo traci elastyczność, gęstość i jędrność, a przy tym ulega ścieńczeniu. Droga do powstawania pierwszych zmarszczek jest więc utorowana jeszcze przed 30. rokiem życia.

Starzenie się skóry a zmarszczki. Jakie są rodzaje zmarszczek?

Zmarszczki to najwyraźniejszy znak upływu czasu malujący się na powierzchni twarzy. Jako pierwsze powstają tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki mimiczne zlokalizowane w zewnętrznych kącikach oczu. Najszybciej i najbardziej widoczne są u osób z silną mimiką twarzy, często mrużących oczy i uśmiechających się – podobnie jak lwia zmarszczka na czole (pionowa bruzda pomiędzy brwiami). Dlatego właśnie zalicza się je do grupy zmarszczek dynamicznych. W późniejszym wieku dają o sobie znać zmarszczki statyczne.

Między 30. a 40. rokiem życia uwidaczniają się bruzdy nosowo-wargowe, które są już efektem opadania osłabionych fałd skórnych. Takie zmarszczki wpływają na wygląd całej twarzy, która wydaje się smutna i zmęczona. W okolicach 50. roku życia zmiany starzeniowe obejmują już nie tylko skórę twarzy, ale także obszar szyi i dekoltu, gdzie występują m.in. tzw. obręcze Wenus (poziome bruzdy układające się w okrąg). W wieku powyżej 60 lat widać natomiast wyraźny ubytek podskórnej tkanki tłuszczowej, który manifestuje się opadaniem policzków oraz powstawaniem zmarszczek atroficznych i grawitacyjnych. 

Następowanie po sobie tych etapów starzenia się skóry nie jest jednak regułą. W niektórych przypadkach procesy starzeniowe mogą rozpocząć się znacznie wcześniej i postępować dużo szybciej. Ma na to wpływ szereg czynników związanych ze stylem życia, jak np. stres oraz niezdrowa dieta.  

Kiedy warto usuwać zmarszczki?

Usuwanie zmarszczek jest rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, których dotyczy problem przedwczesnego starzenia się skóry. Jednak może, a nawet powinien skorzystać z niego każdy, kto odczuwa dyskomfort związany z pogorszeniem estetyki twarzy. Czas zdecydowanie nie jest tu sprzymierzeńcem, dlatego nie warto zwlekać z rozpoczęciem interwencji. Zmarszczki pozostawione same sobie pogłębiają się, przez co coraz trudniej zmniejszyć ich widoczność. Im są większe, tym bardziej inwazyjnych ingerencji może wymagać ich usunięcie. 

Usuwanie zmarszczek – zabiegi. Czy są skuteczne?

Starzenie się skóry to zupełnie naturalny proces, przed którym nie ma ucieczki. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy całkiem bezbronni wobec biologii. Współczesna medycyna estetyczna ma w zanadrzu wiele innowacyjnych rozwiązań, które są w stanie znacznie opóźnić powstawanie zmian starzeniowych i cofnąć już istniejące. Najskuteczniejszy sposób na zmarszczki to świadoma, staranna i systematyczna pielęgnacja wsparta zabiegami naprawczymi i ujędrniającymi skórę. To właśnie rekomendujemy naszym pacjentom w klinice Projekt Skóra. 

W naszej ofercie znajduje się szereg zabiegów, które stanowią nieocenione wsparcie w likwidowaniu zmarszczek, bruzd i innych zmian starzeniowych. Korzystamy m.in. z botoksu, wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, biostymulatorów, lasera frakcyjnego CO2, mezoterapii mikroigłowej. Dysponujemy najwyższej klasy urządzeniami i preparatami naprawczymi o bogatej formule. Metody odbudowy skóry i spłycania zmarszczek dobieramy na podstawie oceny indywidualnych problemów, uwarunkowań i potrzeb skóry. Chcesz przekonać się, że usuwanie zmarszczek naprawdę ma sens? Zapraszamy na konsultację!

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk