krosta

skuteczne usuwanie krost z całego ciała i z miejsc imtymnych

Krosty na twarzy, głowie, plecach, pośladkach czy w miejscach intymnych to zmartwienie, które w pewnym momencie dotyka każdego z nas. Wystarczy jeden niedokładny demakijaż przed pójściem spać, by rano obudzić się z wypryskiem na czole. Jak poradzić sobie, gdy krosty wykwitają jedna po drugiej i zajmują coraz większy obszar na skórze? Walka z takimi niedoskonałościami jest zadaniem dla dermatologa.

W Projekt Skóra
znamy potrzeby każdej skóry
w każdym wieku.

Zadzwoń i umów się na wizytę Zadzwoń i umów się na wizytę

W Klinice Projekt Skóra pomożemy Ci występowania krost na dowolnej części ciała






Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

Wskazania:

POZNAJ PROPONOWANE PRZEZ NAS METODY LECZENIA krost na ciele

konsultacja dermatologiczna zmiana na prąciu

Konsultacja dermatologiczna

Krosty na ciele – jak i dlaczego powstają?

Krosty to wykwity skórne wypełnione mętną treścią. Różnią się między sobą pochodzeniem, a także wyglądem. Mogą przypominać inne zmiany dermatologiczne, takie jak prosaki czy kaszaki. Krosty należą do wykwitów pierwotnych, co oznacza, że są początkowym objawem choroby skórnej. Dzielą się na naskórkowe (np. łuszczyca krostkowa) i przymieszkowe (np. trądzik).

Bezpośrednią przyczyną powstawania krost jest stan zapalny w tkance podskórnej, gdzie znajdują się części wydzielnicze gruczołów łojowych. Dochodzi do niego w wyniku zaczopowania gruczołów przez zrogowaciały naskórek. Sebum nie ma ujścia na powierzchnię skóry i zostaje uwięzione w ujściu mieszków włosowych. Jego akumulacja sprawia, że na naskórku pojawia się wypukłość z płynną treścią.

U podłoża mechanizmu wykwitania krost może być wiele czynników, jak choćby:
⚬ zaburzenia i zmiany hormonalne (typowe m.in. na okresu dojrzewania),
⚬ nadmierne rogowacenie naskórka występujące w przebiegu niektórych chorób (np. atopowego zapalenia skóry, cukrzycy, łuszczycy),
⚬ nadprodukcja łoju (łojotok) wynikająca ze stresu czy niedoboru określonych witamin (A, E, C, B2, PP),
⚬ zaniedbania w zakresie higieny skóry i niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne,
⚬ dieta bogata w tłuszcze, cukry, ostre przyprawy oraz częste spożywanie alkoholu,
⚬ zażywanie niektórych leków (np. kortykosteroidowych),
genetyczne skłonności do występowania trądziku.

Krosty na twarzy – trądzik i jego rodzaje

Białe krosty na twarzy zwykle są oznaką trądziku, czyli najbardziej rozpowszechnionej choroby skóry, dotykającej ponad 80% dziewcząt i chłopców w okresie dojrzewania, przeszło 50% młodych ludzi powyżej 25. roku życia i niemal 10% osób dorosłych w wieku powyżej 35 lat. Choć nie należy on do chorób infekcyjnych, wiąże się z namnażaniem bakterii wewnątrz wykwitów skórnych. Bakterie te sprawiają, że zaskórniki – zwłaszcza rozdrapywane i wyciskane – mogą rozsiewać się po całym ciele.

Istnieje wiele rodzajów trądziku, wśród których można wskazać:
trądzik pospolity (młodzieńczy) – grudkowy, zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, guzkowo-cystowy lub piorunujący,
trądzik różowaty – w przebiegu którego pojawiają się zaburzenia naczyniowe,
trądzik ropowiczy – wywołujący ropne torbiele,
trądzik skupiony – związany z powstawaniem licznym zaskórników, które mają głębokie, zlewające się ze sobą nacieki,
trądzik bliznowaty – pozostawiający twarde, włókniste bliznowce,
trądzik wywołany – powstający na skutek działania zewnętrznych czynników drażniących.

Trądzik powoduje wykwity nie tylko na twarzy, ale również na plecach, piersiach, brzuchu czy innych partiach ciała. W przebiegu trądziku różowatego zmiany chorobowe najpierw pojawiają się na skórze nosa, a następnie rozprzestrzeniają się na czoło, policzki, podbródek, jak również szyję i dekolt.

Krosty na czole, nosie i brodzie są wyjątkowo trudne do zwalczenia z powodu wzmożonego wydzielania sebum w rejonie strefy T. Mają tendencję do uporczywego nawracania, szczególnie jeśli skóra nie jest regularnie i skrupulatnie oczyszczana z nadmiaru substancji lipidowych. Krosty na szyi, ramionach i dekolcie występują rzadziej niż na twarzy. Mogą jednak zajmować dużą powierzchnię, przez co stają się równie trudne do ukrycia.

Krosty na głowie – skąd się biorą?

Trądzik bywa odpowiedzialny również za powstawanie krost na głowie. Wykwity w tym miejscu, zwłaszcza jeśli są bolesne lub swędzące, mogą jednak zwiastować poważniejsze schorzenia, takie jak łuszczyca, zapalenie mieszków włosowych, a także inne infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Zdarza się też, że twarde, bolące krosty na głowie to oznaka choroby, której raczej nie kojarzymy z tymi okolicami, np. kiły. Wbrew pozorom daje ona objawy nie tylko w postaci dermatoz miejsc intymnych, ale również w postaci krost na skroniach i z tyłu głowy, a nawet łysienia plackowatego.

Krosty na pośladkach – o czym świadczą?

U osób ze skłonnością do trądziku mogą wystąpić też krosty na pośladkach. Ich powstawaniu sprzyja noszenie przylegających do ciała, ciasnych i nieprzewiewnych spodni oraz syntetycznej bielizny. W tych okolicach nietrudno o przegrzanie i przepocenie, dlatego dolna część garderoby – tak samo jak i górna – powinna być wykonana z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów oraz pozwalać na swobodę ruchów.

Nie bez wpływu na występowanie krost na pośladkach, udach, a nawet nogach jest także siedzący tryb życia. Im więcej czasu spędzamy w fotelu, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia otarć i podrażnień. Szczególne ryzyko powstania otarć, a następnie wyprysków skórnych dotyczy osób z otyłością.

Niektóre bolesne krosty na pośladkach mogą okazać się czyrakami towarzyszącymi ropnemu zapaleniu gruczołów apokrynowych lub oznaką rogowacenia okołomieszkowego.

Krosty w okolicach intymnych – co mogą oznaczać?

Szczególny rodzaj dyskomfortu wywołują krosty powstające w okolicach intymnych, które mogą poważnie zaburzać aktywność seksualną. Takie zmiany skórne natychmiast kojarzone są z chorobami przenoszonymi drogą płciową, choć przyczyn ich powstawania wskazuje się bardzo wiele. Krosty na penisie u mężczyzn czy krosty na wargach sromowych u kobiet to częste objawy reakcji alergicznych, np. na lateks zawarty w prezerwatywach. Zwykle jednak tego rodzaju wykwity świadczą o infekcji, za którą odpowiadają bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Nie wszystkie są tak groźne jak kiła powodowana przez bakterię krętka bladego, lecz każda wymaga niezwłocznego leczenia, bo niesie za sobą ryzyko groźnych powikłań.

Usuwanie krost – metody dermatologiczne

Od rodzaju krost na ciele i pochodzenia tych zmian skórnych zależy, jaka metoda ich leczenia czy usuwania sprawdzi się w danym przypadku najlepiej. By raz na zawsze pozbyć się szpecących wyprysków, a przy okazji uwolnić się od problemu zdrowotnego, bez zbędnej zwłoki warto odbyć konsultację dermatologiczną.

Receptą na wiele problemów z cerą jest tylko odpowiednio dobrana farmakoterapia. Leki przeciwtrądzikowe przepisane przez dermatologa, w formie maści czy w postaci doustnej, wygaszają stan zapalny, widocznie poprawiają wygląd skóry, a co najważniejsze – zapobiegają powstawaniu blizn i przebarwień po trądziku. Natomiast antybiotyki, leki przeciwwirusowe czy antygrzybicze są jedynym sposobem na uporanie się z infekcją odpowiedzialną za wystąpienie krost.

Inne dermatologiczne metody oczyszczania skóry z krost i wyprysków mogą zostać wykorzystane jako leczenie wspomagające. Przykładem są peelingi chemiczne z kwasami (np. salicylowym, pirogronowym, migdałowym, azelainowym), które dają doskonałe rezultaty w połączeniu z innymi zabiegami, np. mezoterapią igłową.

Rozpocznij
skuteczne usuwanie krost

Krosty mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele i stanowić problem nie tylko czysto estetyczny, ale również zdrowotny. Nasza kadra może poszczycić się doskonałymi opiniami pacjentów. Zaufanie zdobywane przez lata doprowadziło nas do miejsca, w którym dziś jesteśmy – do ścisłej czołówki najlepszych klinik dermatologii i medycyny estetycznej w Warszawie. Odwiedź Projekt Skóra, by przekonać się, że na nas zawsze można polegać!

krosta na twarzy warszawa
klinika projekt skóra warszawa

Zapraszamy!

Św. Barbary 4/U2
00-686 Warszawa

Rejestracja:
+48 508 777 988
zapisy@projektskora.pl