Warto wiedzieć: najlepsze rezultaty uzyskuje się przy stosowaniu technik łączonych
Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób zapalnych, z jaką mierzymy się w praktyce dermatologicznej. Za jego powstanie odpowiedzialne są wzajemne interakcje czterech głównych czynników:
Niemniej, tylko nieliczni pacjenci mają podwyższony poziom androgenów w osoczu.
W wyniku wspomnianych procesów tworzą się początkowo mikrozaskórniki niewidoczne gołym okiem, a następnie zaskórniki (otwarte i zamknięte), krosty, zmiany naciekowe, widoczne, bolesne i niedające się wycisnąć. Na tej podstawie klasyfikujemy typy trądziku. Często zmiany, gojąc się, pozostawiają po sobie przebarwienia i blizny.
W ostatnich latach coraz więcej osób po 20, 30 i 40stym roku życia dalej uskarża się na trądzik, lub wręcz zaczyna się z nim zmagać. Jest to tzw. trądzik osób dorosłych. Choroba jest uciążliwa, nawrotowa i trudniejsza w leczeniu niż u nastolatków.
Nasi dermatolodzy dobiorą Ci odpowiednie preparaty lecznicze i zaproponują indywidualnie dobrane metody by zniwelować wspomniane efekty trądziku.
Zabiegi będą rozłożone w czasie.
Warto wiedzieć: najlepsze rezultaty uzyskuje się przy stosowaniu technik łączonych
Trądzik jest chorobą przewlekłą, która może trwać latami. Jeśli Twoi rodzice także mieli podobny problem, bądź wcześnie doszło u Ciebie do pojawienia się pierwszych zmian trądzikowych, istnieje duża szansa na długi przebieg schorzenia. Jako choroba zapalna trądzik może powodować przebarwienia i blizny. Walka z nimi jest często trudniejsza niż z samym trądzikiem.
Istnieje szereg terapii, które najłatwiej podzielić na miejscowe, czyli stosowane zewnętrznie oraz na doustne. Sposób leczenia nasi dermatolodzy dobierają indywidualnie w zależności od nasilenia choroby, wieku i Twojego stanu oraz powikłań potrądzikowych. Wiedz, że czasem stan skóry wymaga rozpoczęcia terapii antybiotykiem lub izotretinoiną – pochodną witaminy A.
Leczenie trądziku jest procesem złożonym, w którym ważną rolę odgrywa dobra współpraca z dermatologiem. Terapia jest zwykle długotrwała z uwagi na charakter choroby. Wymaga od pacjenta cierpliwości, systematyczności i konsekwencji.
W wyniku pojawiania się zmian zapalnych, drapania, wyciskania, czy mechanicznego oczyszczania może dojść do powstania przebarwień pozapalnych. Innymi słowy, w miejscu gdzie była krosta robi się nieestetyczna czerwono-brązowa plamka.
Niekiedy zaś wykwit trądzikowy goi się z pozostawieniem zagłębionej blizny, zwanej blizną zanikową. Wspomniane zmiany mogą pojawić się samoistnie w przebiegu choroby, bądź w wyniku manipulacji tj. drapania, ciśnięcia, wyciskania, ugniatania itd. Przede wszystkim należy przestać „torturować” skórę i nie wyciskać „pryszczy”.
Powstałe przebarwienia i blizny potrądzikowe wymagają leczenia z uwagi na ich wątpliwy walor estetyczny. Czytaj więcej.
Konsultacja Dermatologiczna (20 min.)
|
180 zł
|