fbpx

Zwężanie nosa botoksem — działanie, przeciwwskazania, zabieg

Zwężanie nosa botoksem

Nos bywa powodem poważnych kompleksów. Na szczęście medycyna estetyczna oferuje kilka sposobów na zmianę jego wyglądu. W dzisiejszych czasach wiele defektów estetycznych udaje się zwalczyć za pomocą małoinwazyjnych metod, które są bezpieczne dla pacjenta. Alternatywą dla skomplikowanych zabiegów chirurgicznych nosa może być zastosowanie botoksu. Dowiedz się, na jakie modyfikacje nosa pozwala toksyna botulinowa.

Zwężanie nosa botoksem — czym jest?

Botoks zapewnia estetyczny, a nie leczniczy efekt korekty nosa. Zabieg zwężania nosa toksyną botulinową jest szybki i bezpieczny. Iniekcja oczyszczonej toksyny botulinowej typu A powoduje blokadę przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego. W miejscu ostrzyknięcia mięśnie zostają rozluźnione, ale jest to efekt odwracalny1. Rezultaty zabiegu widać już po kilku dniach, ale na te ostateczne należy poczekać około 2 tygodni. Efekty utrzymują się 3-6 miesięcy.

Przed każdym zabiegiem pacjent odbywa wstępną konsultację ze specjalistą. Podczas niej lekarz weryfikuje ewentualne przeciwwskazania oraz dobiera zabieg, który pozwoli osiągnąć najlepsze efekty. Zwężenie nosa botoksem odbywa się poprzez iniekcję preparatu w wybrany obszar tej części twarzy.

Jakie zabiegi na nos można wykonywać przy użyciu botoksu?

Toksynę botulinową najczęściej wykorzystuje się w celu likwidacji zmarszczek mimicznych, natomiast botoks z powodzeniem można stosować także do korekcji wyglądu2. Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej pozwalają na subtelne zmniejszenie nosa, uniesienie czubka nosa, poprawienie jego konturu czy pozbycie się asymetrii nosa.

Zmniejszenie rozmiaru nosa botoksem

Nieoperacyjne korygowanie nosa trwa dosłownie chwilę i nie wymaga długiej rekonwalescencji. Poprzez iniekcję botoksu możliwe jest optyczne zmniejszenie nosa, przede wszystkim nozdrzy czy dzięki likwidacji garbka. Toksyna botulinowa może być wykorzystana również do zabiegów, takich jak poprawienie konturu nosa oraz pozbycie się jego asymetrii. Zniwelowanie takich defektów może wpływać na wizualne zmniejszenie rozmiaru nosa.

Uniesienie czubka nosa botoksem

Zabieg uniesienia czubka nosa botoksem wykonywany jest najczęściej u osób, u których końcówka nosa zaczyna opadać w efekcie naturalnego procesu starzenia się organizmu. Najlepsze rezultaty uzyskuje się u osób, u których występuje naturalna, mimiczna ruchomość koniuszka nosa.

Usunięcie zmarszczek króliczych na nosie i wokół nosa botoksem

Zmarszczki królicze to boczne bruzdy na nosie oraz wokół niego. Pojawiają się wraz z wiekiem i sprawiają, że twarz nabiera „groźnego” grymasu. W gabinetach medycyny estetycznej zabieg usuwania zmarszczek na nosie cieszy się ogromną popularnością. Efekt widoczny jest już po kilku dniach, dokładnie tak samo, jak w przypadku wygładzania zmarszczek na czole lub na innej części twarzy.

Kto może poddać się zabiegowi zwężenia nosa botoksem?

Nos jest najbardziej wystającą częścią twarzy, dlatego pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale w dużym stopniu wpływa również na wygląd zewnętrzny. Warto dodać, że nos zmienia się w wyniku dojrzewania i starzenia organizmu, dlatego zabiegów botoksem w celu zwalczania problemu krzywego nosa czy zwężania za szerokiego nosa nie przeprowadza się u dzieci, a tylko u dorosłych pacjentów.

Zwężenie nosa botoksem u dorosłych

Zabiegi z zastosowaniem botoksu to jedne z najczęstszych procedur wykonywanych u dorosłych pacjentów w gabinetach medycyny estetycznej. Jednym z nich jest zwężanie nosa przy użyciu botoksu. Toksyna botulinowa może być również zastosowana w celu likwidacji asymetrii nosa czy jego nierówności. Jad kiełbasiany w odpowiednim stężeniu korzystnie wpływa też na okolice nosa, na przykład na redukcję zmarszczek.

Korekta nosa botoksem u seniorów

Wraz z wiekiem kształt nosa ulega zmianie. W procesie starzenia się organizmu jego proporcje mogą zostać zaburzone, a końcówka nosa zaczyna opadać. Tego rodzaju defekty udaje się zniwelować za pomocą botoksu. Ogromną zaletą takiego zabiegu wśród seniorów jest to, że jest on całkowicie bezpieczny i pozwala uniknąć długiej rekonwalescencji.

Wskazania do zwężenia nosa botoksem

Korekta nosa botoksem dedykowana jest przede wszystkim osobom, które w sposób nieinwazyjny chcą poprawić swój wygląd. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej zaleca się w sytuacjach, w których:

 • skrzydełka nosa są zbyt szerokie,
 • nos charakteryzuje się zbyt opadającym czubkiem,
 • nastąpił efekt opadania koniuszka nosa w naturalnym procesie starzenia się skóry,
 • na skórze nosa i wokół niego widoczne są zmarszczki.

Przeciwwskazania do zwężania nosa botoksem

Zabieg zwężenia nosa botoksem w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej jest uznawany za bezpieczny i małoinwazyjny, a jego efekt może być całkowicie odwracalny. Mimo wielu zalet zmiany kształtu nosa istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu z toksyną botulinową. Wśród nich wyróżnia się:

 • ciążę i okres karmienia piersią,
 • choroby nowotworowe,
 • nietolerancję toksyny botulinowej typu A albo innego składnika preparatu,
 • przyjmowanie niektórych leków, w tym antybiotyków, leków rozkurczowych oraz rozrzedzających krew3,
 • infekcje organizmu, w tym gorączkę,
 • infekcje skórne oraz uszkodzenie skóry w obszarze iniekcji z użyciem botoksu.

Zabiegi zwężania nosa botoksem w Warszawie

Bezoperacyjna korekta nosa to dzisiaj jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. W celu poprawy wyglądu tej części twarzy, stosowana jest nie tylko toksyna botulinowa, ale również kwas hialuronowy czy nici Aptos. Konkretny zabieg zawsze dobierany jest indywidualnie. Możesz mieć pewność, że specjaliści z kliniki Projekt Skóra w Warszawie wezmą pod uwagę Twoje potrzeby oraz preferencje w zakresie oczekiwanego efektu i wykonają zabieg z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod. Dzięki temu, szybko, bezpiecznie i bez rekonwalescencji możesz uzyskać zmianę kształtu nosa i zadowalający wygląd twarzy. 

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące zwężania nosa botoksem.

Czy można zmniejszyć nos botoksem?

Botoks nie wpłynie znacząco na rozmiar nosa, ale zabieg z toksyną botulinową może skutecznie skorygować jego kształt. Dzięki temu nos może wydawać się optycznie mniejszy.

Jak zmniejszyć nos z profilu botoksem?

Zmniejszenie nosa z profilu jest możliwe poprzez jego zwężenie botoksem. Można nim też wyrównać nos i zlikwidować jego asymetrię, co również wpłynie na optyczne zmniejszenie profilu.

Jak zmniejszyć nos niechirurgicznie?

Do najpopularniejszych zabiegów niechirurgicznego zmniejszania nosa zaliczyć można te z zastosowaniem botoksu lub preparatu z kwasem hialuronowym.

Jak się zmniejsza za szeroki nos?

Zbyt szeroki nos można zmniejszyć, korzystając z zabiegu zwężania nosa botoksem. Polega on na korekcji skrzydełek nosa poprzez ich ostrzyknięcie preparatem z toksyną botulinową.

Ile kosztuje botoks na nos?

Cena botoksu na nos najczęściej ustalana jest indywidualnie i zależy od celu oraz objętości preparatu. Cena podania botoksu w jedną okolicę w Projekt Skóra wynosi 700 złotych. Usunięcie zmarszczek króliczych kosztuje 500 złotych.

Źródła:

 1. Zbrojkiewicz M., Lebiedowska A., Błońska-Fajfrowska B, Botulinumtoxinin medicine and cosmetology – two hundred years’ history and new perspectives. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 20
 2. Przylipiak A, Podstawy Medycyny Estetycznej, 2014
 3. Noszczyk M, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, 2020
Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plendeuk